top of page

Parma - Inter: Το ματς του πρώτου γύρου

Η Inter θα είναι ο επόμενος αντίπαλος της Parma το Σάββατο 9 Φεβρουαρίου στις 21:30 στο Tardini. Εν αναμονή για τον αγώνα, ας ξαναζήσουμε αυτό που συνέβη στο πρώτο γύρο.

Η πρώτη Crociata νίκη

Στις 15 Σεπτεμβρίου του 2018 η Parma, η οποία εξακολουθεί να αναζητεί τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα αλλά ερχόμενη από μια πολύ πειστική απόδοση κατά της Juventus, έχει ένα πολύ δύσκολο ταξίδι μπροστά της: ενάντια στο Inter, στη "Scala del calcio". Οι Σταυροφόροι κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο με την εξής ενδεκάδα: Sepe, Iacoponi, Stulac, Barillà, Gobbi, Di Gaudio, Bruno Alves (cap.), Gervinho, Gagliolo, Rigoni, Inglese.

Και είναι ακριβώς η Parma που δημιουργεί την πρώτη ευκαιρία: ο Di Gaudio περνά στα αριστερά για τον Inglese, ο οποίος μπαίνει στη περιοχή και κάνει ένα διαγώνιο σουτ το οποίο μπλοκάρει ο Handanovic. Η Inter απαντα από ένα κόρνερ με το Skriniar να παίρνει τη κεφαλιά όμως να μην βρίσκει κανένας για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Και πάλι η Inter: Ο Perisic κάνει ένα σουτ από τα αριστερά με το Sepe να διώχνει και το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο δίχως τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Gobbi λόγω μυικού προβλήματος πρέπει να αφήσει τη θέση του για το Dimarco, δανεικός από την Inter. Από μία από τις ενέργειές του έρχεται η πρώτη ευκαιρία: ο Stulac περνάει έναν αντίπαλο και σουτάρει όμως ο Handanovic πηδάει και στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Οι Nerazzurri αντιδρούν πρώτα με τον Perisic και στη συνέχεια με το Nainggolan. Στο 79' έρχεται το ανέλπιστο προβάδισμα μας: ο Dimarco κλέβει τη μπάλα από τα αριστερά και με ένα "κεραυνό" τη στέλνει στις αράχνες της απέναντι γωνίας.

Στη συνέχεια, και πάλι οι Σταυροφόροι αγγίζουν το γκολ με τον Gervinho, ο οποίος από τα αριστερά μπαίνει και σουτάρει: ο Handanovic αποκρούει και σώζει και το ριμπάουντ του Inglese. Όμως δίχως νόημα όλα αυτά καθώς η Parma επικρατεί με 1-0 και παίρνει τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.