top of page

Udinese - Parma: Το ματς του πρώτου γύρου

Ο δεύτερος γύρος της Serie A Tim 2018/19 της Parma Calcio αρχίζει στο Udine. Πάμε να ξαναθυμηθούμε τι έγινε στον αγώνα του πρώτου γύρου

Στις 19 Αυγούστου του 2018 η Parma Calcio 1913 επιστρέφει για να παίξει στην Serie A μετά από τέσσερα χρόνια: είναι το αποκορύφωμα της πορείας που είδε τους Σταυροφόρους να ξαναγεννιούνται και να παίρνουν τρεις διαδοχικούς προβιβασμούς από τη Serie D στη Serie A. Ο αντίπαλος μας στο Tardini εκείνο το βράδυ του Αυγούστου είναι η Udinese. Για μερικούς είναι μια επιστροφή (Gobbi, Biabiany), για άλλους (Sepe, Bruno Alves, Grassi, Stulac, Rigoni, Inglese) είναι η πρώτη εμφάνιση στο πρωτάθλημα με τη φανέλα μας. Sepe, Iacoponi, Stulac, Barillà, Gobbi, Di Gaudio, Β. Alves, Siligardi, Gagliolo, Inglese, Grassi.

Ο αγώνας άρχισε με το καλύτερο τρόπο για εμάς: λίγο πριν το ημίχρονο, το δίδυμο Grassi-Inglese συνεργάζεται ιδανικά για να επιτευχθεί το πρώτο γκολ της σεζόν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Barillà διπλασίασε τα τέρματα μας. αλλά δεν τελείωσε με το καλύτερο τρόπο για μας η αναμέτρηση. Ο De Paul μείωσε από το σημείο του πέναλτι μετά από υπόδειξη του VAR και εν συνεχεία ισοφάρισε ο Fofana για το τελικό 2-2.