top of page

Η ανασκόπηση του πρώτου γύρου: Τρίτο μέρος

Μετά από το νικητήριο ταξίδι στη Γένοβα, η Lazio επισκέφθηκε το Tardini την Κυριακή 27 Οκτωβρίου. Οι Crociati έχασαν με 0-2 στο τέλος ύστερα από μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Immobile και το γκολ του Correa Δεν ήταν ο ευκολότερος καιρός για τους Crociati όσον αφορά τα αποτελέσματα. Το Μπέργκαμο ήταν ο προορισμός την επόμενη εβδομάδα και η Atalanta χρειαζόταν βαθμούς για να βάλει τη χρονιά της σε ένα καλό δρόμο μετά από ένα κακό ξεκίνημα. Η Parma δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά οι Nerazzurri απάντησαν και πήραν το προβάδισμα με ένα ατυχές αυτογκόλ του Gagliolo και πρόσθεσαν άλλα δύο στη συνέχεια. Η Parma επιστρέφει στο σπίτι έχοντας δύο σερί ήττες δίχως να σκοράρει Στις 4 Νοεμβρίου, ήταν το Parma - Frosinone στο Tardini. Την περασμένη σεζόν, οι δύο τους κοντραρίστηκαν στη Serie B για τη δεύτερη θέση με τους Crociati να κερδίζουν τον αγώνα την τελευταία αγωνιστική για να πάρουν την απευθείας άνοδο. Όπως πάντα, η υποστήριξη από το κοινό μας ήταν πολύ ζεστή για μια αναμέτρηση δύο ομάδων που παλεύουν για τη παραμονή.

Η Parma δημιούργησε τις ευκαιρίες όμως το ματς τελείωσε ισόπαλο δίχως τέρματα.

Ήταν η ώρα για το Torino - Parma στις 10 Νοεμβρίου. Ο D'Aversa άλλαξε τα πράγματα με μια ενδεκάδα αποτελούμενη από τους: Sepe, Iacoponi, Barillà, Scozzarella, B. Alves (cap.), Gervinho, Gagliolo, Inglese, Biabiany, Grassi, Bastoni. Ο Scozzarella έκανε το ντεμπούτο του στην Serie A, αφού προηγουμένως εμφανίστηκε μόνο από τον πάγκο. Η Parma προηγήθηκε νωρίς. Στο ένατο λεπτό ο Gagliolo πέταξε μια μακρά μπαλιά για τον Gervinho που βρέθηκε στην μικρή περιοχή, νίκησε δύο αμυντικούς και βρήκε δίχτυα στη κλειστή γωνία. Ο Belotti έψαξε την ισοφάριση, αλλά οι Crociati σκόραραν και πάλι. Ο Gagliolo σέντραρε από τα αριστερά για τον Inglese ο οποίος τελείωσε ιδανικά τη φάση.

Ο Baselli μείωσε για τη Torino στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μετά την επανέναρξη η Parma χτύπησε το δοκάρι με τον Inglese και άντεξε μέχρι τέλους για να φύγει με τρεις μεγάλους βαθμούς.