top of page

Η ανασκόπηση του πρώτου γύρου: Δεύτερο μέρος

Ενώ περιμένουμε να επιστρέψουν οι Crociati για το δεύτερο μισό της σεζόν, ας ρίξουμε μια ματιά στους αγώνες του πρώτου γύρου.

Μέρος δεύτερο

Στις 22 Σεπτεμβρίου, η Parma θέλησε να δώσει συνέχεια στην μεγάλη νίκη της στο San Siro κόντρα στην Inter αντιμετωπίζοντας τη Cagliari. Η Crociata πέρασε τη δοκιμασία παίρνοντας ένα αποτέλεσμα που μπήκε στην ιστορία. Μετά το άνοιγμα του σκορ από τον Inglese στο πρώτο ημίχρονο, ο Gervinho σημείωσε ένα εκπληκτικό τέρμα, όταν διέσχισε όλο το γήπεδο από το δικό μας μισό πριν τελειώσει ιδανικά τη φάση μόνος του.

Στο πρώτο μεσοβδόμαδο αγώνα κατά την περίοδο 2018/19 είδε την Parma να ταξιδεύει στη Napoli. Η Parma έχασε για δεύτερη φορά εκτός έδρας (3-0). Την ίδια εβδομάδα, καλωσόρισε την Empoli στο Tardini στις 30 Σεπτεμβρίου. Ο Gervinho αφού έχασε το προηγούμενο αγώνα επέστρεψε με γκολ. Η Parma πήρε τον εξάποντο αγώνα εναντίον άλλης μιας ομάδας που παλεύει για την παραμονή με 1-0, αλλά έχασε τον Dimarco λόγω τραυματισμού.

Στις 7 Οκτωβρίου χρειάστηκαν μόλις έξι λεπτά για να σκοράρει ο Piatek για τη Genoa για την όγδοη αγωνιστική της Serie A TIM. Φάνηκε να είναι ένα δύσκολο απόγευμα, αλλά δεν έπρεπε να περιμένουμε πολύ για μια απάντηση. Μετά από 10 λεπτά, ο πρώην παίκτης της Genoa Luca Rigoni ισοφάρισε με κεφαλιά. Δέκα λεπτά αργότερα, η Parma το γύρισε με το Siligardi μετά από μια εξαιρετική ατομική ενέργεια. Λίγο αργότερα, έγινε το 1-3 όταν ο Ceravolo βρήκε δίχτυα με κεφαλιά. Ήταν το πρώτο γκολ της χρονιάς και για τους τρεις καθώς η Parma έφευγε με μια δεύτερη νίκη μακριά από το γήπεδο της.