top of page

Storia Crociata - Milan - Parma: Το 0-0 του 1991 για τη πρώτη ιστορική πρόκριση στην Ευρώπη

Το ταξίδι στη Scala del Calcio για να αντιμετωπίσει τους Rossoneri θα επιστρέψει το μεσημέρι την Κυριακή. Είναι ο χώρος για μερικές από τις μεγαλύτερες στιγμές στην ιστορία των Crociati, το στάδιο όπου κατακτήσαμε ένα Ευρωπαϊκό Σούπερ καπ στις 2 Φεβρουαρίου του 1994 και το Ιταλικό στις 21 Αυγούστου του 1999

Στο πρωτάθλημα, πραγματοποιήθηκαν μερικές κλασικές συναντήσεις καθώς προετοιμαζόμαστε να συναντηθούμε για άλλη μια φορά. Στην πρόσφατη μνήμη μας είναι η νίκη με 2-4 στις 16 Μαρτίου του 2014 χάρη στα δύο τέρματα του Antonio Cassano μαζί με τα γκολ του Amauri και του Jonathan Biabiany .

Ωστόσο, είναι μια λευκή ισοπαλία που θέλουμε να κοιτάξουμε πίσω.

Δεν υπάρχουν τέρματα αλλά πολλά δράματα. 5.000 οπαδοί της Parma ήταν στο San Siro που παρουσίασε 83.520 θεατές καθώς ο σύλλογος μας έφτασε σε ένα ιστορικό ορόσημο.

Την Κυριακή το απόγευμα στις 26 Μαΐου του 1991, στο τέλος της παρθενικής μας χρονιάς στην Serie A, η Parma Calcio εξασφάλισε για πρώτη φορά μια θέση στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο βγαίνοντας στο Κύπελλο UEFA. Την τελευταία αγωνιστική, τέσσερις ομάδες είχαν από 37 βαθμούς, αγωνιζόμενες για τη πέμπτη και έκτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα που θα ήταν αρκετό για να παίξει στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν. Μαζί με την Parma, τη Juventus , τη Genoa και τη Torino που πάλευαν όλοι για να τα καταφέρουν. Ενώ οι Crociati έρχονταν ισόπαλοι στο Μιλάνο, οι Bianconeri έχαναν με 2-0 στη Γένοβα από τον άμεσο ανταγωνιστή και η Torino έφερνε 0-0 με την Atalanta. Αυτό σήμαινε ότι η "Μεγάλη Κυρία" πλήρωσε το τίμημα πέφτοντας στην έβδομη θέση.

Σε αντίθεση με αυτό που κάποιοι θα πίστευαν, η ισοπαλία μεταξύ της ομάδας του Nevio Scala και των Rossoneri δεν ήταν κάτι για το οποίο έπαιξαν και οι δύο πλευρές.

Και οι δύο είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι να εκμεταλλευτούν τη κ, ενώ οι επισκέπτες χτυπούσαν στις αντεπιθέσεις.

Στο ένατο λεπτό, η Milan έφτασε κοντά στο προβάδισμα. Ο μέσος Alberigo Bubu Evani εκτέλεσε το φάουλ για τον ερχόμενο Filippo Galli του οποίου το σουτ βρήκε το δοκάρι.

Στο 39ο λεπτό, ο τερματοφύλακας μας Claudio Taffarel αναγκάστηκε να αποκρούσει το σουτ του Marco van Basten

Τρία λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας της Milan Sebastiano Rossi ήταν σε θέση να σωσει τη προσπάθεια του Marco Osio, η οποία δημιουργήθηκε από τον Enzo Gambaro . Ήταν μια πραγματική ευκαιρία και ίσως τα πράγματα να είχαν πάει καλύτερα εάν ο Gambaro ήταν πιο εγωιστής βλέποντας ότι ήταν σε καλύτερη θέση.

Κατά το δεύτερο ημίχρονο, υπήρχαν δύο καθαρές ευκαιρίες και για τις δύο πλευρές. Στο 57ο λεπτό, ένας άλλος αμυντικός της Milan Alessandro BillyCostacurta βγήκε μπροστά, έδωσε δεξιά στο Mauro Tassotti που έβγαλε μια τέλεια μπαλιά για τον van Basten ο οποίος με κάποιο τρόπο έστειλε τη μπάλα κατ 'ευθείαν στην αγκαλιά του Taffarel .

Στο 84ο λεπτό ο Tarcisio Catanese , ο Osio και ο Aldo Monza δεν κατάφεραν να κοντρολάρουν τη μπάλα που κατέληξε στον Tomas Brolin, αλλά το σουτ του Σουηδού έφυγε λίγο άουτ.

Στο τέλος, και οι δύο πλευρές θα μπορούσαν να γιορτάσουν στη Scala del Calcio . Εμείς βγήκαμε στην Ευρώπη, ενώ η Milan και οι οπαδοί της αποχαιρετούσαν με χειροκροτήματα τον Arrigo Sacchi.

Ο προπονητής που είχε έρθει από την Parma πριν από τέσσερα χρόνια κατέκτησε το Scudetto, το Supercoppa Italiana, δύο Κύπελλα Πρωταθλητριών, δύο Ευρωπαϊκά Supercup και δύο Διηπειρωτικά Κύπελλα έφυγε για να αναλάβει την Εθνική Ιταλίας.