top of page

Torino - Parma: Η ακτινογραφία του αντιπάλου μας

Η Torino θα είναι ο επόμενος αντίπαλος των Σταυροφόρων το ερχόμενο Σάββατο στο Olimpico Grande Torino, για την 12η αγωνιστική της Serie A 2018/19. Πάμε να γνωρίσουμε πιο στενά τους επόμενους αντιπάλους μας.

Η ιστορία της Granata

Η Torino γεννήθηκε το 1906 και είναι ένας από τους ποδοσφαιρικούς συλλόγους με μεγάλη ιστορία στην Ιταλική σκηνή. Έχει κατακτήσει επτά πρωταθλήματα και πέντε κύπελλα Ιταλίας και παραμένει στη μνήμη ως Grande Torino η οποία σήκωσε πέντε συνεχόμενα πρωταθλήματα, με επικεφαλής τον Valentino Mazzola: ένα νικηφόρο σερί που θα σπάσει από την τραγωδία της Superga στις 4 Μαΐου του 1949. η Granata έχει βιώσει μια άλλη σημαντική περίοδο της ιστορίας της στο γύρισμα της δεκαετίας του '60 και του '70, με μια τρίτη θέση με το Nereo Rocco τη σεζόν 1964-1965 και τη κατάκτηση δύο Ιταλικών Κυπέλλων (1968 και 1971) και του Scudetto το 1975 - 76 χάρη στα τέρματα του Ciccio Graziani και του Paolo Pulici. Με το Emiliano Mondonico στον πάγκο ωστόσο, η Torino έφτασε στον τελικό του Κυπέλλου UEFA το 1991/92 και κατέκτησε το Κύπελλο Ιταλίας κατά την επόμενη περίοδο. Τα τελευταία χρόνια η Torino ήταν σε θέση να επιστρέψει στην Ευρώπη με το Gian Piero Ventura (και με τη συμβολή των τερμάτων του Alessio Cerci και του Ciro Immobile) στο τέλος της σεζόν 2013/14.

Η Torino του σήμερα

Από το Γενάρη του 2018 ο προπονητής της Granata είναι ο Walter Mazzarri, ο οποίος επέστρεψε στην Ιταλία μετά την εμπειρία της Premier League με Watford. Ο προπονητής από τη Τοσκάνη έχει πάνω από 600 παρουσίες σε πάγκους στην Ιταλία και Αγγλία, και στην καριέρα του κέρδισε το Κύπελλο Ιταλίας με τη Napoli το 2012. Αυτή τη σεζόν, ως προπονητής της Torino έχει συλλέξει μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα 17 βαθμούς μετά από τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες, στοιχεία που καθιστούν την Granata τη σημερινή έβδομη δύναμη της Serie A.

Οι αριθμοί της Torino τη φετινή περίοδο λένε ότι η ομάδα έχει πετύχει 16 γκολ και δέχτηκε 13. Το ταξίδι της Torino στη Serie A ξεκίνησε με την εντός έδρας ήττα από τη Roma (0-1), έπειτα έφερε ισοπαλία (2-2) στο San Siro εναντίον της Inter. Αργότερα ακολούθησαν το 1-0 επί της SPAL, το 1-1 στο Udine, η ήττα (1-3) από τη Napoli, η λευκή ισοπαλία στο Μπέργκαμο, το ισχνό 0-1 στη Chievo,το δύσκολο 3-2 κατά της Frosinone, οι ισοπαλίες με γκολ εναντίον της Bologna(2-2) και της Fiorentina (1-1) τη τελευταία αγωνιστική και το "ντόρτι" στη Γένοβα επί της Sampdoria. Στο τελευταίο αγώνα, η Torino κατέβηκε στο γήπεδο με τους: (3-5-2): Sirigu, Izzo, N'Koulou, Djidji, De Silvestri, Baselli, Rincon (84' Soriano), Meité, Aina, Falque (69' Berenguer), Belotti (82' Zaza).