top of page

Parma - Cagliari 2-0: Σημαντικό τρίποντο με μαγεία από Gervinho.

Όλοι γνωρίζαμε οτι αν θέλαμε να δώσουμε αξία στο διπλό του Meazza θα έπρεπε να νικουσαμε την Cagliari στο Tardini. Η ομάδα μπήκε δυνατα στον αγώνα και απείλησε νωρίς με σουτ του Gervinho. Λίγα λεπτά αργότερα ο Inglese πέτυχε γκολ με κεφαλιά που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 20' η Parma άνοιξε το σκορ με τον Inglese αλλά και με λίγη δόση τύχης. Ο Dimarco με μακρινή μπαλιά έβγαλε τετ α τετ τον Inglese ο οποίος πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα και στην επιστροφή η μπάλα βρήκε στο σώμα του και κατέληξε στα δίχτυα.

Από το 30' και μετά η Parma έδωσε χώρο στην Cagliari που βγήκε μπροστά να πιέσει αλλά χωρίς ουσία καθώς έπεφτε πάνω στην πολύ καλή αμυντική γραμμή των Crociati. Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Parma να προηγείται με 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Parma κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 47' και τον Gervinho να μας προσφέρει απλόχερα στιγμές μαγείας. Ο Gervinho πήρε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, διέσχισε μια απόσταση 70 μέτρων με την μπάλα στα πόδια, χόρεψε όποιον βρήκε μπροστά του με μόλις 11 αγγίγματα της μπάλας και μας χάρισε ένα μαγικό γκολ. Ένα γκολ από άλλον πλανήτη με τους οπαδούς στο Ennio Tardini να παραληρουν.

Με το προβάδισμα των δύο τερμάτων πλέον η Parma έκανε σωστή διαχείριση του σκορ και του αγώνα κλείνοντας κάθε χώρο στην άμυνα και βγαίνοντας με φαρμακερες αντεπιθέσεις. Το σκορ θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο αν ο Ceravolo σε νέο τετ α τετ κατάφερνε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε τους Crociati να πανηγυρίζουν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη φτάνοντας έτσι στους 7 βαθμούς.

Parma-Cagliari 2-0

Σκόρερ: 20′ Inglese, 47′ Gervinho.

Κάρτες: Gagliolo (P), Sau (C), Barillà (P).

Θεατές: 14.852 (12.938 εισιτήρια διαρκείας)

Εισπράξεις αγώνα : 162.432,11 Euro.

PARMA CALCIO 1913: Sepe, Iacoponi, Dimarco, Stulac, Barillà, Di Gaudio (65′ Deiola), B. Alves (cap.), Gervinho (85′ Gobbi), Gagliolo, Rigoni, Inglese (73′ Ceravolo). Δεν αγωνίστηκαν: Frattali, Bagheria, Da Cruz, Ciciretti, Sierralta, Gobbi, Gazzola, Siligardi, Sprocati, Bastoni. Προπονητής: D’Aversa

CAGLIARI CALCIO: Cragno, Bradaric (78′ Cigarini), Cerri (60 Farias), Joao Pedro, Klavan, Barella, Ionita (60′ Castro), Lykogiannis, Sau, Srna, Romagna. Δεν αγωνίστηκαν: Rafael, Daga Aresti, Pajac, Andreolli, Dessena, Pisacane, Padoin, Faragò. Προπονητής: Maran.