top of page

Τα οκτώ μεγάλα διπλά της Parma τη τελευταία δεκαετία στη Serie A.

Το "χτύπημα" της Parma στο Giuseppe Meazza το Σάββατο αντιπροσωπεύει την πρώτη νίκη στη Serie A από την επιστροφή μας στην κορυφαία κατηγορία. Προφανώς, δεδομένου ότι έλαβε χώρα κόντρα στην Inter, είναι επίσης μια αριστοκρατική νίκη. Ωστόσο, στο παρελθόν η Parma μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες νίκες, ακόμα και όταν το μακρύ κύμα της δεκαετίας του '90 έχει εξαντληθεί εδώ και καιρό. Αποφασίσαμε να θυμηθούμε αυτές τις μεγάλες νίκες από τους Crociati λαμβάνοντας υπόψη τις σεζόν μεταξύ του 2009/2010 (δηλαδή η αρχή της δεύτερης περιόδου στη Serie A, μετά τον υποβιβασμό του 2008) και του 2014/2015, μια χρονιά κατά την οποία οι Ducali αποχαιρέτησαν τη μεγάλη κατηγορία για τους λόγους που όλοι θυμόμαστε. Αν και θα αναφερθούμε σε περιορισμένο αριθμό νικών, έχουν προκύψει πολλές καλές αναμνήσεις. Ας συνοψίσουμε ως εξής τις πρόσφατες εκτός έδρας νίκες κύρους της Parma.

23 Σεπτεμβρίου 2009: Lazio-Parma 1-2

(Bojinov, Amoruso)

Η Parma το 2009 επιστρέφει στη Serie Α μετά από ένα χρόνο κάθαρσης στην Serie Β, και αμέσως χτύπησε μια καλή εκτός έδρας νίκη επί της Lazio. Τελειώνει 2-1, σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από δύο πέναλτι. Μετά το προβάδισμα των Σταυροφόρων με το πανέμορφο βολέ του Bojinov, στην πραγματικότητα έρχονται δύο πέναλτι, και τα δύο εύστοχα. Στο πρώτο η Lazio ισοφάρισε με το Zarate, έπειτα η Parma επέστρεψε στο προβάδισμα της με πέναλτι που σημείωσε ο Nicola Amoruso. Το αποτέλεσμα θα παραμείνει μέχρι το τέλος της συνάντησης.

21 Νοεμβρίου 2009: Fiorentina-Parma 2-3

(Amoruso, Bojinov, Lanzafame)

Στην εκπληκτική αναμέτρηση του Artemio Franchi, η Parma κέρδισε 3-2 στη Φλωρεντία. Όπως και με τη Lazio το δίδυμο των Bojinov-Amoruso είναι πολύ εντυπωσιακό. Στην πραγματικότητα και οι δύο σκοράρουν ακόμη και αν, από την άλλη πλευρά, ο μεγάλος πρώην Alberto Gilardino σκοράρει δις (στη πρώτη περίπτωση δίνει το προβάδισμα, στη δεύτερη ισοφαρίζει) φέρνοντας τις δύο ομάδες στο ισόπαλο 2-2. Ο αγώνας θα κριθεί από ένα μεγάλο γκολ από το Lanzafame, που πήρε τη μπάλα από μια πανέμορφη μακρινή πάσα του Paletta στο χώρο και πλάσαρε ιδανικά το Frey.

10 Απριλίου 2010: Napoli - Parma 2-3

(Antonelli, Lucarelli, Jimenez)

Το San Paolo εκείνα τα χρόνια υπήρξε ένα καταφύγιο νικών για τους Crociati. Ιδιαίτερα όμορφος είναι ο αγώνας στις 10 Απριλίου του 2010. Η Napoli θα πάρει αμέσως το προβάδισμα ( Quagliarella), και το αποτέλεσμα είναι ίδιο μέχρι το 62', όταν ο Crespo εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία της άμυνας της Napoli για να μοιράσει στον Antonelli , ο οποίος ισοφάρισε. Πέντε λεπτά μετά έρχεται η ανατροπή με μια καρφωτή κεφαλιά του Lucarelli ύστερα από μια εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι δεν το βάζουν κάτω και ισοφαρίζουν με ένα όμορφο πλασέ του Hamsik, αλλά εξακολουθεί να είναι θανατηφόρα στις αντεπιθέσεις η Parma: γίνεται το 3-2 από τους Σταυροφόρους, που υπογράφεται από τον Χιλιανό Jimenez στο 87' το οποίο έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

9 Μαΐου 2010: Juventus - Parma 2-3

(Lanzafame 2, Biabiany)

Πολύ ωραίος και ο αγώνας της 9ης Μαΐου του 2010, όπου η Juventus φιλοξενεί την Parma τη προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τα πράγματα φαίνεται να λειτουργούν καλά για την Juventus - αμέσως παίρνει το προβάδισμα με το Del Piero - αλλά η Parma είναι καταστροφική στις αντεπιθέσεις και ήδη κατά το πρώτο ημίχρονο οι Σταυροφόροι είναι σε θέση να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Και στις δύο περιπτώσεις ο Davide Lanzafame σκόραρε, ο οποίος έχοντας μεγαλώσει στα τμήματα ακαδημιών της Juventus δεν πανηγυρίζει τα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Parma σκέφτεται ως επί το πλείστον να υπερασπιστεί τον εαυτό της, αλλά στη συνέχεια βρίσκει το τέρμα που κλειδώνει τη νίκη με το Biabiany στην αντεπίθεση. Στις καθυστερήσεις υπάρχει χώρος για το τέρμα του Iaquinta, αλλά είναι πολύ αργά και δεν αρκεί. Τελειώνει ο αγώνας 3-2 για την Parma.

6 Ιανουαρίου 2011: Juventus - Parma 1-4

(Giovinco 2, Crespo, Palladino)

Ίσως η μόνη μεγάλη χαρά της Parma τη σεζόν 2010/2011 (με τον Pasquale Marino στον πάγκο) είναι η ηχηρή νίκη με 4-1 μέσα στη Juventus. Ένας αγώνας που κρίθηκε αμέσως από ένα επεισόδιο, την αποβολή του Felipe Melo για μια κλωτσιά στο πρόσωπο του Paci. Αυτό διευκολύνει σε μεγάλο βαθμό την Parma, η οποία ξεκλειδώνει το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το Giovinco. Ο ίδιος ο Giovinco (ο οποίος δεν πανηγυρίζει κόντρα στην ομάδα που τον μεγάλωσε) υπέγραψε επίσης το 2-0. Ο αγώνας φαίνεται να τελειώνει, αλλά η Juventus πρώτα φοβίζει την Parma (δοκάρι του Pepe), και στη συνέχεια μειώνει με τον Legrottaglie. Όμως ένα νέο επεισόδιο ανοίγει το δρόμο για την Parma, ένα πέναλτι (καθαρό) για ένα φάουλ στο Crespo. Ο ίδιος ο Αργεντινός παίρνει την ευθύνη και ευστοχεί και σε αυτό το σημείο η Juventus δεν μπορεί πλέον να αντιδράσει. Πράγματι, υπάρχει χώρος και για ένα τέταρτο τέρμα από έναν άλλο πρώην, το Palladino.

15 Οκτωβρίου 2011: Napoli - Parma 1-2

(Gobbi, Modesto)

Στην σεζόν 2011/2012 η Parma με το Franco Colomba στον πάγκο, είναι μια ομάδα σε μετάβαση μετά την απογοητευτική προηγούμενη χρονιά με τον Pasquale Marino. Η Parma είναι πιο επαρχιακή, αλλά και χάρη σε αυτή τη στάση έσπασε το τοίχος του San Paolo. Η νίκη των Crociati θα έρθει από τα αριστερά, χάρη στα τέρματα του Gobbi και του Modesto, παρά την ισχυρή εδαφική κυριαρχία που εξέφρασε το σύνολο του Mazzarri.

23 Νοεμβρίου 2013: Napoli-Parma 0-1

(Cassano)

Είναι η χρονιά κατά την οποία η Parma θα βγει στην Ευρώπη, με τον Donadoni στον πάγκο. Δημιουργεί μια ιδιαίτερη αλχημεία, που σχεδόν μερικές φορές αγγίζει τη τελειότητα. Ωστόσο, οι Σταυροφόροι φτάνουν στο San Paolo ύστερα από μια περίπλοκη περίοδο, γιατί η νίκη λείπει για ένα μήνα (τελευταία το 3-2 στην έδρα της επί της Milan). Μετά από αυτή τη νίκη ακολουθούν δυο ήττες και μία ισοπαλία. Το San Paolo είναι το τέλειο θέατρο για την αναβίωση της Parma: παρότι οι Partenopei τρόμαξαν το Mirante περισσότερες από μία φορά, το παιχνίδι είναι ισορροπημένο, με τους Σταυροφόρους να μην τα παρατούν και να είναι εξίσου επικίνδυνοι. Στην αντεπίθεση, στο τέλος έρχεται το γκολ που κατοχυρώνει τη νίκη: με την υπογραφή του Cassano, ενός από τους αρχιτέκτονες αυτής της εξαιρετικής περιόδου.

16 Μαρτίου 2014: Milan-Parma 2-4

(Cassano 2, Amauri, Biabiany)

Η Πάρμα πρόκειται να παίξει στο Μιλάνο μετά από μια θαυμάσια πορεία που την επιβεβαιώνει στη ζώνη της Ευρώπης. Στο San Siro υπάρχει μια κρίσιμη μάχη ενάντια στη Milan. Αμέσως ένα επεισόδιο θα μπορούσε να κρίνει την αναμέτρησ, με την ανατροπή του Abbiati στο Schelotto ως τελευταίος παίκτης. Κόκκινη κάρτα, η Milan με δέκα παίκτες και το σημείο καμπής του αγώνα. Η Parma παίρνει το προβάδισμα με τον Cassano από το σημείο του πέναλτι, και με το ίδιο παίκτη θα το διπλασιάσει. Φαίνεται να έχει τελειώσει η υπόθεση όμως η επιστροφή της Milan στο δεύτερο ημίχρονο θα πραγματοποιηθεί με τα τέρματα του Rami και του Balotelli (με πέναλτι). Η Parma ωστόσο δε πτοείται και είναι σε θέση να πάρει τη νίκη με τη τακουνιά του Amauri και τη κεφαλιά του Biabiany στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.