top of page

Inter - Parma 0-1: Οι μάγκες με τα Gialloblu άλωσαν το Meazza.

Την πιο γλυκιά πρώτη νίκη πέτυχε χθες η Parma μετά την επιστροφή της στην Serie A. Οι μάγκες με τα Gialloblu κατάφεραν να αλώσουν το Meazza και να πάρουν την νίκη μέσα σε 60000 κόσμο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και πλήγωσε την Inter το πέτυχε ένα δικό της παιδί ο Federico Dimarco.

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Η Parma μπήκε στον αγώνα με αμυντικούς προσανατολισμούς για να παρει κατι απο τον αγωνα και από εκεί και πέρα ότι βγει με αντεπιθέσεις. Η Inter μπήκε καλά έκανε ευκαιρίες αλλά αυτές ή θα σταματούσαν πάνω στον Sepe ή θα έφευγαν απελπιστικά άουτ. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 0-0 με την Parma να αμύνεται και την Inter να έχει μεγάλη φλυαρία αλλά να μην έχει ουσία.

Στο ημίχρονο ο Roberto D'Aversa (που χθες ήταν εξαιρετικός) έκανε την κίνηση ματ. Έβγαλε τον Gobbi και πέρασε στην θέση του τον Dimarco.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από την Parma όπου με δυνατό σουτ ο Stulac έριξε την πρώτη προειδοποιητική βολή με τον Handanovic να βγάζει σε κόρνερ σε υπερένταση.

Η Inter συνέχιζε να κυνηγάει την Parma σαν την γάτα με το ποντίκι χωρίς όμως αποτέλεσμα. Μέχρι την φάση του 79ου λεπτού. Η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Inter μετά το σουτ του Gervinho και βρέθηκε στα πόδια του Dimarco λίγο μπροστά από το κέντρο, πήρε τα μέτρα σούταρε και πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ απέναντι στην ομάδα που ανήκει. Γκολ που ο ίδιος το πανηγύρισε έξαλα μαζί με όλη την υπόλοιπη ομάδα.

Η Inter μετά το γκολ βγήκε να βρει το γκολ της ισοφάρισης όμως τα σουτ έβρισκαν στα κορμιά των παικτών της Parma που έπεφταν με αυτοθυσία.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε παίκτες και οπαδούς της Parma να πανηγυρίζουν ένα μεγάλο τρίποντο απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο.

Inter-Parma 0-1

Σκόρερ: 79′ Dimarco.

Κάρτες: Stulac (P), Brozovic (I), D’Ambrosio (I).

Θεατές: 60.000

F.C INTERNAZIONALE MILANO: Handanovic (cap.), Gagliardini, De Vrij, Keita (46′ Icardi), Nainggolan, Dalbert, D’Ambrosio (71′ Asamoah), Skriniar, Perisic, Brozovic, Candreva (59′ st Politano).

Δεν αγωνίστηκαν: Padelli, Vecino, Ranocchia, Joao Mario, B. Valero, Miranda.

Προπονητής: Spalletti.

PARMA CALCIO 1913: Sepe, Iacoponi (76′ Sierralta), Stulac, Barillà, Gobbi (46′ Dimarco), Di Gaudio (62′ Deiola), B. Alves (cap.), Gervinho, Gagliolo, Rigoni, Inglese.

Δεν αγωνίστηκαν: Frattali, Bagheria, Da Cruz, Ceravolo, Ciciretti, Gazzola, Siligardi, Sprocati, Bastoni.