top of page

Parma - Juventus 1-2: Ήττα με πειστική εμφάνιση που δίνει ελπίδες για το μέλλον.

Το Parma - Juventus επέστρεψε και πάλι μετά από 3 χρόνια από εκεί που το είχαμε αφήσει την σεζόν 2015/16 και σίγουρα πρόσφερε και πάλι σπουδαίες συγκινήσεις. Το Tardini φόρεσε από νωρίς τα καλά του καθώς ήξερε εδώ και μια εβδομάδα ότι ο αγώνας ήταν sold out και ότι θα ζούσε και πάλι στιγμές άλλων χρόνων. Όλος ο κόσμος ζει και αναπνέει για αυτόν τον αγώνα και το έκανε σαφές.

Ο αγώνας ξεκινάει σε ντελίριο ενθουσιασμού όμως στο δεύτερο λεπτό του αγώνα ο Cuadrado σεντράρει, ο Mandzukic με σπρώξιμο παίρνει την κεφαλιά η μπάλα χτυπάει στην πλάτη του Iacoponi και στην επαναφορά ο Κροάτης επιθετικός αφύλακτος κάνει το 0-1.

Στο 15ο λεπτό η Parma κερδίζει ένα φάουλ έξω από την περιοχή. Ο συνήθης ύποπτος Bruno Alves αφήνει την εκτέλεση για τον Stulac και η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Szczesny.

32ο λεπτό του αγώνα ο Gobbi ανεβαίνει από αριστερά, σεντράρει στην περιοχή, ο Inglese θα πάρει την πρώτη κεφαλιά και ο επερχόμενος Gervinho στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και στέλνει και πάλι το ματς στα ίσια.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Parma παραλίγο να πάρει το προβάδισμα σε μια όμορφη αντεπίθεση που ο Gervinho από αριστερά ξεπέρασε τον Cuadrado, μάζεψε τριγύρω του 3 αμυντικούς και πάσαρε στον αμαρκάριστο Rigoni που όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της Juventus.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Juventus βγήκε να πιέσει με την Parma να αφήνει το καλό και επιθετικό πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου και να την αυτοκαταβαλει το αίσθημα της αυτοσυντήρησης. Η Juventus κάνουν κάποιες άσκοπες ευκαιρίες μέχρι την φάση του 58ο λεπτού όπου Mandzukic και Matuidi συνεργάζονται σωστά και ο τελευταίος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Η Juventus είχε άλλη μια καλή ευκαιρία για γκολ στο 72' όταν το σουτ του Douglas Costa βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Sepe και κατέληξε άουτ.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης ελέγχεται για το αντικανονικό πρώτο γκολ της Juventus στο δεύτερο λεπτό και για ασυλία σε καθαρές κόκκινες κάρτες σε Pjanic και Cuadrado φάσεις που θα σας δίνουμε αργότερα στην σελίδα μας.

Parma 1-2 Juventus

Σκόρερ: 2′ Mandzukic, 32′ Gervinho, 59′ Matuidi.

Κάρτες: Pjanic (J), Bernardeschi (J), Rigoni (P), Cuadrado (J)

Θεατές: 20.814 (12.709 εισιτήρια διαρκείας)

Εισπράξεις αγώνα : 452.924,54 Euro.

PARMA CALCIO 1913: Sepe, Iacoponi, Stulac, Barillà, Gobbi, Di Gaudio (80′ Ceravolo), B. Alves (cap.), Gervinho (60′ Da Cruz), Gagliolo, Rigoni (60′ Deiola), Inglese.

Δεν αγωνίστηκαν: Frattali, Bagheria, Dimarco, Sierralta, Gazzola, Sprocati.

Προπονητής: D’Aversa

JUVENTUS FC: Szczesny, Chiellini (cap.), Pjanic (73′ E. Can), Khedira (80′ Dybala), Ronaldo, A. Sandro, Matuidi, Cuadrado, Mandzukic, Bonucci, Bernardeschi (54′ D. Costa).

Δεν αγωνίστηκαν: Pinsoglio, Perin, De Sciglio, Benatia, Barzagli, Kean, J. Cancelo, Rugani, Bentancur.