top of page

Parma - Foggia 3-1: Πολύ καλά στοιχεία στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας.

Μετά από πολλές και επίπονες προπόνησης όλον αυτόν τον καιρό η Parma ολοκλήρωσε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της στο Prato allo Stelvio με ένα φιλικό αγώνα κόντρα στην Foggia σε έναν πολύ καλό αγωνιστικό χώρο λόγω βροχής πριν τον αγώνα.

Η Parma έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας με την μπάλα κάτω και δημιουργώντας κινδύνους για την εστία της Foggia. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 12ο λεπτό μετά από εκπληκτική σέντρα του Gazzola, ο Di Gaudio με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 2-0 πέτυχε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ο ίδιος παίκτης και στο 60ο λεπτό ο Luca Siligardi με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 3-0. Στο 66ο λεπτό πραγματοποιήθηκαν πολλές αλλαγές και από τις δύο ομάδες και ρυθμός του αγώνα έπεσε. Το μόνο κατάφερε η Foggia ήταν να μειώσει το σκορ στο 71' με τον Gori με σουτ χαμηλά στην γωνία του Frattali.

Για φιλικό προετοιμασίας ήταν μια πάρα πολύ ικανοποιητική εμφάνιση που μας άφησε με το χαμόγελο για την συνέχεια.

Parma - Foggia 3-1

Σκόρερ: 12' 51' Di Gaudio, 60' Siligardi, 71' Gori

PARMA CALCIO 1913: Sepe (65′ Frattali), Gazzola (65′ Frediani), Dimarco (46′ Gobbi), Stulac (65' Giorno), Iacoponi, Barillà (75′ Golfo), Scavone (65′ Scaglia), Ceravolo (65′ Calaiò), Siligardi (65′ Baraye), Di Gaudio (65′ Da Cruz), Gagliolo. Προπονητής: Roberto D’Aversa.

FOGGIA CALCIO 1920: Bizzarri (46′ Noppert), Agnelli (59′ Gerbo), Tonucci (68′ Ranieri), Gori (76′ Cavallini), Kragl (46′ Rubin), Zambelli (70′ Amabile), Martinelli, Deli, Mazzeo (46′ Floriano), Rame (65′ Carraro), Camporese (46' Loiacono). Προπονητής: Gianluca Grassadonia.