top of page

Storia Crociata - Δέκα χρόνια πριν το μοναδικό Parma - Frosinone: 2-2 με τα γκολ του Paloschi και το

Η μόνη φορά που η Frosinone επισκέφθηκε τον αγωνιστικό χώρο του Ennio Tardini για να παίξει εναντίον της Parma Calcio σε ένα παιχνίδι πρωταθλήματος είχε βάλει πολλά ζόρια στους Crociati. Τα πρώτα βήματα της Serie B 2008/2009 τα ζήσαμε πολύ δύσκολα. Επιστρέψαμε από το πρώτο πικρό υποβιβασμό από τη Serie A και προσπαθούσαμε να βάλουμε τα θεμέλια για μια άμεση επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία, η οποία στη συνέχεια υλοποιήθηκε τον Μάιο. Μετά από τέσσερις αγώνες είχαμε συλλέξει μόνο τέσσερις βαθμούς (μία ισοπαλία και μία νίκη στην έδρα μας αντίστοιχα με Rimini και Ancona. Δύο ήττες στο Μπέργκαμο με την Albinolefe και από τη Grosseto). Αυτός ο αγώνας που διεξήχθη σε ένα ζεστό βράδυ Τρίτης στα τέλη Σεπτεμβρίου έληξε 2-2. Έμελλε επίσης να είναι και η τελευταία εμφάνιση του τότε προπονητή μας Luigi Cagni στο γήπεδο μας, μιας και απομακρύνθηκε από τη θέση την επόμενη εβδομάδα ύστερα από άλλη μια ισοπαλία με Brescia. Στο 13' πήραν το προβάδισμα οι Giallazzurri. Ο Vincenzo Santoruvo βγήκε πίσω από την άμυνά μας, μόνος και ανενόχλητος στη μικρή περιοχή και πλάσαρε τον Gianluca Pegolo. Μετά από πέντε λεπτά ο Alberto Paloschi έφερε το ματς στα ίσα με ένα γυριστό δεξί σουτ. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έμειναν με δέκα. Συγκεκριμένα αποβλήθηκαν ο Alessandro Lucarelli (πρώτη σεζόν και μόλις έβδομη εμφάνιση με τη φανέλα μας) και ο David Giubilato, πρωταγωνιστές μιας διαμάχης μεταξύ τους. Στο 51' η Parma πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο Cristiano Lucarelli νίκησε το πρώην μας τερματοφύλακα Vincenzo Sicignano με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα που πέρασε κάτω από το τοίχος. Ένας άλλος πρώην, ο Zlatko Dedic λίγο μετά (57') πλήγωσε τη Parma ευστοχώντας σε ένα χτύπημα πέναλτι για ένα σαφές φάουλ του Massimo Paci πάνω στο Santoruvo.