top of page

Parma - Frosinone: Το review του πρώτου γύρου

Οι Σταυροφόροι πρόκειται να δώσουν το δεύτερο από τους τρεις αγώνες στην έδρα τους: μετά την επικράτηση επί της Palermo (νίκη με 3-2) είναι η σειρά να φιλοξενήσουν το Μεγάλο Σάββατο 7 Απριλίου στις 16:00 τη Frosinone. Εν αναμονή για τον συγκεκριμένο αγώνα ενάντια στο δεύτερο της βαθμολογίας, ας πάμε να δούμε τι συνέβη στον αγώνα του πρώτου γύρου. Στο πρώτο γύρο η Parma φτάνει στο καινούργιο στάδιο της Frosinone με τους τρεις βαθμούς στη τσέπη της από τη νίκη με την Avellino(2-0) και με ένα σερί από τρεις συνεχόμενες νίκες (Virtus Entella, Foggia και με την Avellino). Δεν είναι ένας εύκολος αγώνας και οι Crociati το καταλαβαίνουν από τα πρώτα λεπτά, όταν ο Maiello σουτάρει έξω από την περιοχή και η μπάλα φεύγει μέσα από τα χέρια του Frattali. Οι γηπεδούχοι διπλασιάζουν τα τέρματα τους λίγο αργότερα: πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ciano όπου ο τερματοφύλακας μας δε μπορεί να αντιδράσει. Οι Σταυροφόροι απαντούν και πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μειώνουν σε 2-1: εκτέλεση κόρνερ από το Scozzarella, η μπάλα περνά ανάμεσα από το Lucarelli και στη συνέχεια βρίσκει στο Maiello για να καταλήξει στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Parma προσπαθεί να ξεκινήσει και πάλι: φάουλ του Scozzarella από τα αριστερά, ο Bardi διώχνει μακριά. Στη συνέχεια ξανά ο Scozzarella σουτάρει και ο Bardi απομακρύνει σε κόρνερ. Η Frosinone δεν παρακολουθεί όμως μόνο και με μια κεφαλιά του Terranova από ένα κόρνερ γίνεται επικίνδυνη. Ο Scavone προσπαθεί επίσης να απειλήσει από τα αριστερά με μια κεφαλιά που πήγε λίγο έξω. Είναι οι Σταυροφόροι που έχουν τις πιο επικίνδυνες ευκαιρίες στα 45 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου: έγιναν δύο ακόμα σουτ με τον Insigne (εύκολα το μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας) και τον Baraye (ψηλά), αλλά η Frosinone κέρδισε στο τέλος.

Frosinone – Parma 2-1

σκόρερ: 8′ Maiello, 26′ Ciano, 37′ Maiello aut.

FROSINONE CALCIO: Bardi, Maiello, D.Ciofani, Beghetto, M.Ciofani, Ariaudo, Dionisi, (71′ Frara, 84′ Crivello), Sammarco (33′ Besea), Brighenti, Terranova, Ciano.

Αναπληρωματικοί: Zappino, Russo, Volpe, Citro, Errico, Vigorito, Krajnc.

Προπονητής: Longo

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Lucarelli (Cap.), Mazzocchi, Calaiò (V. Cap.), Munari (76′ Dezi), Insigne, Di Gaudio (65′ Baraye), Scozzarella, Gagliolo, Scavone (82′ Siligardi).

Αναπληρωματικοί: Nardi, Corapi, Scaglia, Ramos, Frediani, Barillà, Nocciolini, Sierralta.

Προπονητής: D’Aversa