top of page

Storia Crociata - Τα γκολ του Amauri και του Gilardino στο 90' που εκρήγνυσαν το Tardini

Στη σημερινή Storia Crociata που θα εξιστορήσουμε τις συναντήσεις πρωταθλήματος μεταξύ της Parma Calcio και της Palermo στο χώρο μας, όπου θα επαναληφθεί σήμερα για την εξ'αναβολής 29η αγωνιστική της Serie B ConTe.it (21:30), επιλέξαμε δύο αγώνες στους οποίους δυο μπόμπερ του συλλόγου μας στα επιπλέον λεπτά των καθυστερήσεων εκσφεδόνισαν το παραλήρημα και το πάθος του Ennio Tardini. Το πρώτο στις 20 Μαρτίου 2005 συνέπεσε με μια ισοπαλία από έξι γκολ (3-3). Ορίστηκε στο 92 'από τον Alberto Gilardino, με την ομάδα μας να παίζει με εννέα για τις αποβολές των αμυντικών Paolo Cannavaro και Matteo Contini. Η Parma του Gideon Carmignani βρισκόταν σε μια μάχη για τη παραμονή της (που επιτεύχθηκε τον Ιούνιο στα περίφημο play-out με τη Bologna). Παίζοντας εναντίον ενός αντιπάλου με επικεφαλής τον Francesco Guidolin, ο οποίος αγωνιζόταν για την πρόσβαση στο Champions League καταφέρνοντας να τον ισοφαρίσει δύο φορές. Το 0-1 (το προβάδισμα του Franco Brienza ήρθε σε μεγάλο βαθμό με αμφισβήτηση γιατι ο συμπαίκτης του Lamberto Zauli ήταν σε θέση οφσάιντ) ισοφαρίστηκε από το Domenico Morfeo στο 20' με ένα διαγώνιο σουτ Το 1-3 (πέναλτι στο 34' από τον Luca Toni και το σουτ του Brienza από τα αριστερά που έστειλε την μπάλα κάτω από το οριζόντιο δοκάρι του Sebastien Frey), το μείωσε ο Alberto Gilardino στο 50' ευστοχώντας σε ένα πέναλτι που δόθηκε από τον διαιτητή Pasquale Rodomonti για χέρι από τον Giuseppe Biava σε ένα σουτ του Daniele Bonera. Ο Gilardino λοιπόν έκλεισε τη συνάντηση για να λάβει τη τελική αποθέωση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Τα Θεοφάνεια του 2013 ήταν η σειρά του Amauri ο οποίος σηκώθηκε από τον πάγκο για να αντικαταστήσει το Nicola Sansone 16 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, για να βεβαιώσει τη νίκη με 2-1. Ο Ιταλο-Βραζιλιάνος επιθετικός, στο ύψος του πέναλτι, στόπαρε τη μπάλα με το στήθος του ιδανικά για να τελειώσει τη φάση. Όμως αρχικά το σκορ το είχε ανοίξει ο Ishak Belfodil με μια κοντινή προβολή ύστερα από ένα κόρνερ στο 62'. Η Palermo ισοφάρισε με τον πρώην Igor Budan στο 85 ' με κεφαλιά ύστερα από τη σέντρα του Michel Morganella από τα αριστερά. Για να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων που ο Amauri έστρωσε τη μπάλα στο αριστερό του πόδι και με ένα δυνατό γυριστό σουτ την έστειλε στα δίχτυα κάτω από τη Curva Nord του Tardini. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Roberto Donadoni ολοκλήρωσε το πρώτο γύρο με 29 πόντους, ένα ρεκόρ για το σύλλογο μας.