top of page

Avellino - Parma: Το review του πρώτου γύρου

Μετά τη νίκη στο Tardini κόντρα στη Foggia, η Parma επέστρεψε στη δουλειά αμέσως να προετοιμαστεί για την επόμενη αναμέτρηση που θα δει τους Σταυροφόρους να πηγαίνουν στο Partenio-Lombardi για να αντιμετωπίσουν την Avellino αύριο στις 21:30. Εμείς πάμε να δούμε τι έγινε στο ματς του πρώτου γύρου, στο οποίο είχαμε ως Ελληνικό κλαμπ να παρευρεθούμε για τρίτη φορά μέσα σε τρία χρόνια Με την αύρα του Parma Club Grecia Όπως και τώρα, έτσι και στο πρώτο γύρο η ομάδα μας προερχόταν από τα τρία γκολ κόντρα στη Foggia . Οι Crociati τη 12η αγωνιστική θέλουν να ακολουθήσουν τη νίκη στην Απουλία και ξεκινούν δυνατά, πολύ δυνατά: Πριν καλά καλά λάβουμε θέσεις για να αρχίσουμε το τραγούδι όλοι στη Curva και να δούμε τον αγώνα, ο αέρας είναι με το μέρος μας με αποτέλεσμα η μπάλα να πηγαίνει στα αριστερά για το Di Gaudio περνάει έναν αντίπαλο και πλασάρει ιδανικά για να ανοίξει το σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρηση. Η Parma αγγίζει αμέσως το δεύτερο γκολ με τον Insigne: ο Scavone παίρνει τη μπάλα στα αριστερά από το Calaiò, εκείνος βγάζει μια κάθετη στο Insigne όμως δεν καταφέρνει να βρει εστία. Το πρώτο ημίχρονο ανήκει εξ ολοκλήρου στους Crociati με τους Di Gaudio και Insigne να κουράζουν την άμυνα της Avellino στα πλάγια, με μεγάλη πίεση στην μπάλα και συνεχείς εισβολές. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Avellino βγαίνει αμέσως μπροστά: μια σέντρα από τα δεξιά, ο Asencio παίρνει τη κεφάλια όμως ο Frattali μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν ξανά με μια σέντρα από τα αριστερά για τον Ardemagni όμως η κεφαλιά του πηγαίνει άουτ. Η Parma έπειτα ανταποκρίνεται με τον Calaiò, στέκεται ικανός να αντισταθεί το στενό μαρκάρισμα του αμυντικού στη περιοχή όμως η προσπάθεια του σταματιεται από το τερματοφύλακα. Μια σκηνή που επαναλαμβάνεται λίγο μετά, όταν ο Τοξοβόλος με όλο το χώρο μπροστά του σουτάρει πάνω στο Radu. Στις καθυστερήσεις τελικά γράφτηκε το τελικό 2-0 με το Baraye να δίνει πολύ ωραία στον Insigne και εκείνος από τα αριστερά να τελειώνει ιδανικά τη φάση και να γευόμαστε για πρώτη φορά ως κλαμπ τη χαρά της νίκης σε ένα ταξίδι μας.

Parma – Avellino 2-0

Σκόρερ: 1′ Di Gaudio, 93′ Insigne

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Lucarelli (Cap.), Mazzocchi, Calaiò (V.Cap.), Munari (83′ Barillà), Insigne, Di Gaudio (64′ Baraye), Scozzarella, Gagliolo (73′ Germoni),Scavone.

Αναπληρωματικοί: Nardi, Corapi, Scaglia, Ramos, Frediani, Nocciolini, Siligardi, Sierralta, Dezi.

Προπονητής: D’Aversa

US AVELLINO 1912: Radu, Marchizza, Kresic, D’Angelo (Cap.), Ardemagni (V.Cap.), Di Tacchio, Ngawa, Molina (70′ Castaldo), Asencio (76′ Camarà), Suagher, Laverone (54′ Bidaoui).

Αναπληρωματικοί: Iuliano, Lezzerini, Pecorini, Migliorini, Falasco, Gliha, Lasik, Paghera .

Προπονητής: Novellino