top of page

Parma - Foggia 3-1: Με πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο διόρθωσε τα κακώς κείμενα και έκανε τ

Με εμφάνιση που θύμιζε "Dr Jekyll και Mr Hyde" η Parma κατάφερε να ανατρέψει την κακή εμφάνιση του πρώτου μέρους και με ανατροπή στην επανάληψη κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο αγώνας από την αρχή είχε ένα τρελό ρυθμό με την Parma στο 10λεπτο να έχει κάποιες καλές ευκαιρίες. Στο 13ο λεπτό η Parma απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς μετά από βολε του Frattali, ο Ceravolo βγήκε μόνος στην αντεπίθεση και ο τελευταίος αμυντικός της Foggia, Loicono τον ανέτρεψε βλέποντας την κόκκινη κάρτα. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Parma θα κάνει περίπατο η Foggia πήρε το προβάδισμα έπειτα από χτύπημα φάουλ και αρκετή περιπέτεια αφού η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην πλάτη του Frattali, ο Mazzeo έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα της αφύλακτης εστίας.

Στο 33ο λεπτό η Parma βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση όμως η κεφαλιά του Dezi πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 40ο λεπτό η Foggia παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα της καθώς το σουτ του Kragl τρανταξε το οριζόντιο δοκάρι του Frattali.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Roberto D'Aversa άλλαξε το αγαπημένο του 4-3-3 και το μετέτρεψε με πολύ ρισκο σε 4-2-4 ρίχνοντας στην μάχη και τον Calaiò. Με την αλλαγή του συστήματος η Parma κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισε στα καρέ της την Foggia χωρίς όμως να την απειλεί ουσιαστικά. Ως την φάση του 73ου λεπτού. Ο Ceravolo βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση από δεξιά, σούταρε και ο τερματοφύλακας Guarna απέκρουσε ασταθές, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Calaiò και με σουτ έστειλε το ματς στα ίσια. Στο 79' η Parma βρέθηκε κοντά στο να πάρει το προβάδισμα με τον Ceravolo και ενώ είχε εξουδετερώσει τον τερματοφύλακα το τελείωμα του ήταν κακό και έδιωξαν οι αμυντικοί. Ότι δεν κατάφερε ό Ceravolo το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα ο Siligardi που φέτος είναι η σκιά του εαυτού του. Ο Baraye σούταρε δυνατά ο Guarna απέκρουσε αλλά όμως ο επερχόμενος Siligardi με αριστερό σουτ λυτρώσε την Parma κάνοντας την ανατροπή. Μετά το γκολ η Parma δεν σταμάτησε και συνέχισε το σφυροκόπημα και στο 89ο λεπτό πέτυχε και 3ο γκολ με το Ceravolo. Ο Calaiò βρήκε με την μια μέσα στην περιοχή τον Baraye όμως το σουτ του απέκρουσε με υπερένταση ο Guarna και στην επαναφορά ο Ceravolo δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό 3-1.

Parma - Foggia =3-1

Σκόρερ: 23′ Mazzeo, 73′ Calaiò, 80′ Siligardi, 88′ Ceravolo.

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Vacca (64′ Baraye), Di Cesare, Lucarelli (78′ Anastasio), Di Gaudio (46′ Calaiò), Gazzola, Siligardi, Gagliolo, Scavone, Ceravolo, Dezi.

FOGGIA CALCIO 1920: Guarna, Agnelli, Tonucci, Loiacono, Greco, Kragl, Nicastro (54′ Martinelli), Deli (67′ Duhamel), Mazzeo, Gerbo (87′ Floriano), Camporese.