top of page

Storia Crociata - 16/3/1999: Parma - Bordeaux: Η μεγαλύτερη νίκη των Crociati στην Ευρώπη

Η Parma Calcio δεν πεθαίνει ποτέ. Το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο έζησε μια μαγική στιγμή στις 16 Μαρτίου του 1999 από την ομάδα μας για το δεύτερο αγώνα στα προημιτελικά του Κυπέλλου UEFA, η οποία μετά από δύο μήνες το κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Στο Stadio Ennio Tardini εναντίον της Bordeaux η ήττα (2-1) ανατράπηκε με εντυπωσιακό τρόπο μερικές εβδομάδες πριν στη Γαλλία. Μια ανατροπή που προκλήθηκε από έντονη επιθυμία για αθλητική εκδίκηση και επίδειξη των δυνατοτήτων και της ποιότητας είχε μια θρυλική αναλογία μπροστά σε περίπου 17.000 οπαδούς. Σε τέτοιο βαθμό που η νίκη που επιτεύχθηκε να εισέλθει στα ημιτελικά που είναι χαραγμένη ως η μεγαλύτερη νίκη των σταυροφόρων σε Διεθνείς διοργανώσεις και ακόμα τη θυμόμαστε στα χρονικά του Παγκοσμίου ποδοσφαίρου. Ήταν ένα 6-0 που υλοποιήθηκε ιδιαίτερα κατά το δεύτερο ημίχρονο. Όταν οι αντίπαλοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο ημίχρονο αφήνοντας αρκετό χώρο για την επιθετική μας αποτελεσματικότητα. Εμείς σπάσαμε τον πάγο στο 37' με τον Hernan Crespo, ο οποίος στη πλευρά της Curva Nord με ένα απλό άγγιγμα της μπάλας εκμεταλλεύτηκε την ασίστ από τον Paolo Vanoli στα αριστερά. Στο 45' ήρθε το δεύτερο τέρμα του Enrico Chiesa ο οποίος από απόσταση 20 μέτρων έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία με ένα δυνατό σουτ. Κλάση και ακρίβεια. Αυτό χαρακτηρίζει το τρίτο γκολ που σημειώθηκε στο 48 'από τον Juan Sebastian Veron με μια όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ από την αριστερή πλευρά. Ακόμα επετεύχθη χάρη και στο Nestor Sensini ο οποίος παραπλάνησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα Ulran Ramè. Τα δύο τέρματα του ζευγαριού Chiesa-Crespo σε επτά λεπτά έφτασαν το σκορ στο 5-0. Ένα πέναλτι το οποίο δόθηκε από το Νορβηγό διαιτητή Pedersen για μια απομάκρυνση με το χέρι του Hervé στην γραμμή του τέρματος με τον Abel Balbo στο 89' από την άσπρη βούλα να ολοκληρώνει μια επική Ευρωπαική βραδιά για τη .Parma

Parma-Bordeaux 6-0

Σκόρερ: 37’ Crespo, 43’ Chiesa, 49’ Veron, 59’ Chiesa, 66’ Crespo, 89’ Balbo (πεν).

PARMA : Buffon, Thuram, Sensini, F. Cannavaro, Fuser, Baggio, Vanoli, Boghossian, (82’ Asprilla), Veron, Crespo, (74’ Fiore), Chiesa, (70’ Balbo).

GIRONDINS BORDEAUX : Ramè, Grenet, Saveljic, Alicarte, Torres Mestre, Pavon, Diabatè, (67’ Musampa), Micoud, Benarbia, Laslandes, Wiltord.

Διαιτητής: Pedersen (Νορβηγία)

Θεατές: 16.400