top of page

Storia Crociata: 25 χρόνια πριν - το θεαματικό γυριστό του Matrecano και το εκατοστό γκολ της Parma

Όταν η Storia Crociata επικεντρώνεται στο κεφάλαιο των παιχνιδιών πρωταθλήματος από την ομάδα μας στο γήπεδο Adriatico της Pescara το απόγευμα (16:00) για την 30η αγωνιστική της Serie B ConTe.it έξι χρόνια μετά την τελευταία τους αναμέτρηση (13 Νοεμβρίου 2012 στη Serie A),έρχεται στη μνήμη ενός από τα ομορφότερα γκολ που έβαλαν ένας από τους αμυντικούς μας. Ο Salvatore Matrecano, ένα ανθεκτικό προπύργιο της οπισθοφυλακής μας και πρωταθλητής Ευρώπης (1992) με την Εθνική Under-21 με επικεφαλής τον Cesare Maldini. Μετά από μόλις ενάμιση λεπτό από το σφύριγμα της έναρξης του αγώνα από το Roberto Bettin "χτύπησε θανάσιμα" τον αντίπαλο τερματοφύλακα Fabio Marchioro με ένα γυριστό ξεδί ψαλίδι. Για αυτόν ήταν το πρώτο τέρμα που υπογράφηκε στην υψηλότερη κατηγορία και με τη φανέλα μας σε 56 περιπτώσεις. Με αυτή κατέκτησε το Κύπελλο Κυπελλούχων ένα μήνα αργότερα και ένα Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ εννέα μήνες αργότερα. Το συγκεκριμένο του ψαλίδι είναι η αναδρομή που αναγνωρίζει τη μοναδική νίκη στο πρωτάθλημα της Parma Calcio στο γήπεδο Abruzzo. Αυτή επιτεύχθηκε 25 περίπου χρόνια πριν, πιο συγκεκριμένα στις 4 Απριλίου του 1993 για την 26η αγωνιστική η οποία χρησίμευσε ως επιστέγασμα με ένα δεύτερο κολλητό τέρμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από το Tomas Brolin, το οποίο έμελλε να είναι το εκατοστό της ομάδας μας στην Serie Α Ο σουηδός επιθετικός ύστερα από ένα όμορφο ένα - δύο με τον Tino Asprilla με ένα αριστοτεχνικό τελείωμα έγραψε το τελικό 0-2.

Στη φωτογραφία ο Matrecano σε μια περίοδο προετοιμασίας στις αρχές της δεκαετίας του '90 με την ομάδα μας στη Cittadella