top of page

Pescara - Parma 1-4: Ναι αυτή ήταν Parma...!!!

Την καλύτερη εμφάνιση της την εφετινή χρονιά πραγματοποίησε σήμερα η Parma στο Adriatico και νίκησε την Pescara με 1-4. Η ομάδα μας φάνηκε συγκεντρωμένη από το πρώτο λεπτό, έδειξε όρεξη, δύναμη, επιθετικότητα και κυριάρχησε κατά κράτος. Με λίγα λόγια σήμερα η ομάδα ήταν ονειρική και οι οπαδοί της μόνο ευχαριστημένοι μπορούν να είναι.

Η Parma κατάφερε να προηγηθεί πολύ νωρίς. Στο 11ο λεπτό κέρδισε πλάγιο από αριστερά. Εκτελεστής ήταν ο Gagliolo που έστειλε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή στον Baraye ο οποίος βρήκε με την μια τον Calaiò που με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό το γκολ ήταν το 100ο για τον Calaiò στην κατηγορια της Serie B. Στο 69ο λεπτό η Parma κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Pettinari έχασε σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση και η Parma βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Baraye ό όποιος με εκπληκτική ασίστ βρήκε τον Ceravolo και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει και να στείλει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Pescara.

4 λεπτά αργότερα ο Insigne βρήκε τον Ceravolo μέσα στην περιοχή, σούταρε, ο τερματοφύλακας της Pescara απέκρουσε ασταθές και επερχόμενος Gagliolo σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-3. Στο 79ο λεπτό η Pescara κατάφερε να μειώσει σε 1-3 με όμορφο σουτ του Bunino μέσα από την περιοχή.

Το κερασάκι στην τούρτα για την Parma έβαλε ο Scavone στο 83ο λεπτό με εκπληκτική συνεργασία που χάθηκε πραγματικά η μπάλα. Ο Dezi έπαιξε γρηγορα το ένα δύο με τον Insigne και έβγαλε ψιλοκρεμαστη σέντρα στον Scavone όπου σε κενή εστία έγραψε το τελικό 1-4.

Pescara - Parma =1-4

Σκορερ: 11' Calaiò, 69' Ceravolo, 73' Gagliolo, 79' Bunino, 83' Scavone.

PESCARA (4-2-3-1): Fiorillo, Crescenzi, Perrotta, Coda, Mazzotta. Valzania, Brugman, Yamga (69' Capone), Falco (60' Bunino), Mancuso. Pettinari (88' Cappelluzzo).

Προπονητής: Epifani.

PARMA (4-3-3): Frattali;,Gazzola, Iacoponi, Lucarelli (76 'Di Cesare), Gagliolo, Dezi, Munari, Scavone, Insigne (85 'Frediani), Calaiò (68' Ceravolo), Baraye.

Προπονητής: D'Aversa.