top of page

Pescara - Parma: Το review του πρώτου γύρου

Οι Crociati το επόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσουν τη Pescara. Πάμε να δούμε τι συνέβη στη σύγκρουση μεταξύ των δύο ομάδων στο Tardini στο πρώτο γύρο. Κρυάδα στο τέλος Οι Crociati θα τεθούν απέναντι στους Abruzzi μετά το 1-1 στο Barbera εναντίον της Palermo. Ο Roberto D'Aversa επιλέγει ένα μέτωπο επίθεσης με τους Baraye και Siligardi ως υποστήριξη του Calaiò. Η Parma αναζητά αμέσως το προβάδισμα. Ο Baraye αρχικά κάνει τη δική του αντεπίθεση όμως δεν ολοκλήρωσε όπως ήθελε τη φάση. Στη συνέχεια είναι η σειρά του Scavone, ο οποίος έλαβε τη πάσα στη μικρή περιοχή από το Calaiò: το σουτ του διώχνεται από το Fiorillo. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Pescara να ανταποκρίνεται με μια κεφαλιά η οποία απομακρύνθηκε εύκολα από τον Frattali. Το δεύτερο ημίχρονο αρχίζει με μια μικρή αναταραχή για τους Crociati: γίνεται μια συρτή σέντρα από τα δεξιά όμως κανένας επιθετικός δεν βρίσκει τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα. Η Parma προσπαθεί να απαντήσει χρησιμοποιώντας την ταχύτητα στην αντεπίθεση: ο Calaiò κάνει μία βαθιά μπαλιά προς το Di Gaudio όμως ο εξτρέμ της Parma συναντά ένα τοίχο μπροστά του. Στη συνέχεια εξακολουθεί ο ίδιος ποδοσφαιριστής να απειλεί το Fiorillo με ένα σουτ από την άκρη της περιοχής πρώτα και στη συνέχεια με μια σειρά από ντρίμπλες οι οποίες τελείωσαν στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Ceravolo μπαίνει στο τέλος του αγώνας ο οποίος αμέσως προσπαθεί να απειλήσει με μια προσωπική ενέργεια. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης η Pescara πήρε το προβάδισμα με τον Brugman, ο οποίος νίκησε από κοντά το Frattali χάρη στην ασίστ του Mazzotta. Οι Σταυροφόροι έψαξαν στο τέλος την ισοφάριση με το μακρινό σουτ του Insigne να γλείφει το δεξί δοκάρι του Fiorillo. Έτσι τελείωσε ο αγώνας με 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

PARMA-PESCARA 0-1

Σκόρερ: 85′ Brugman

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Lucarelli (Cap.), Scaglia, Calaiò (V.Cap.)(81′ Ceravolo), Baraye (51′ Di Gaudio), Scozzarella, Siligardi (65′ Insigne), Gagliolo, Scavone, Dezi. Αναπληρωματικοί: Nardi, Corapi, Mazzocchi, Munari, Ramos, Frediani, Barillà, Nocciolini,, Sierralta.

Προπονητής: D’Aversa

PESCARA CALCIO 1936: Fiorillo, Mancuso, Kanoutè (73′ Carraro), Zampano, Coda (V.Cap.), Brugman (Cap.), Pettinari, Perrotta, Palazzi (65′ Valzania), Mazzotta, Capone (66′ Benali).

Αναπληρωματικοί: Pigliacelli, Crescenzi, Balzano, Ganz, Elizalde, Fornasier, Coulibaly, Del Sole, Baez.

Προπονητής: Zeman