top of page

Parma - Palermo: Το review του πρώτου γύρου

Στην 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος Serie B Conte.it συναντάμε τον αγώνα μεταξύ της Parma και της Palermo το Σάββατο στις 16:00. Στον αγώνα του «Tardini» πάμε να ξαναδούμε αυτό που συνέβη στο «Barbera». Ταξίδι του ενός βαθμού Η Parma στην όγδοη αγωνιστική φτάνει στη Σικελία με την εντός έδρας ισοπαλία (2-2) ενάντια στη Salernitana. Ένας αγώνας που δεν είναι εύκολος μετά από 10 λεπτά, όταν χάνεται μια μπάλα στη μεσαία γραμμή και ο La Gumina τσάντες με έναν πυροβολισμό στον δεύτερο πόλο που είναι μηδενιστός για Frattali. Ο πρώτος μας αριθμός είναι μετά από μια καλή αποταμίευση από το Coronado. Η Parma όμως είναι εκεί και το σουτ του Calaiò από την άκρη της περιοχής αποκρούεται από το τερματοφύλακα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο La Gumina άγγιξε το δεύτερο τέρμα αφού το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά έγλειψε το δοκάρι του Frattali. Στο 70' η Parma ισοφαρίζει: ένα φάουλ από τα δεξιά του Scozzarella και ο Gagliolo με μια κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Coronado και ο Scavone έχουν τις δικές τους ευκαιρίες . Στο 92' ο Lucarelli κάνει το ψαλιδάκι το οποίο βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Gagliolo παίρνει το ριμπάουντ για να βάλει το γκολ αλλά ο διαιτητής σταματά τη φάση λόγω επιθετικού φάουλ, το λιγότερο αμφισβητούμενο. Έτσι το ματς τελειώνει ισόπαλο με 1-1.

Palermo – Parma 1-1

Σκόρερ: 10′ La Gumina, 70′ Gagliolo

US CITTÀ DI PALERMO: Pomini, Rispoli, Bellusci, Szyminski, Morganella (Cap.), Murawski (72′ Fiordilino), Dawidowicz, Gnahorè, Coronado (86′ Monachello), Embalo (51′ Rolando), La Gumina. Αναπληρωματικοί: Maniero, Guddo, Accardi, Petermann.

Προπονητής: Tedino

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Lucarelli (Cap.), Mazzocchi, Calaiò (V.Cap.)(86′ Nocciolini), Baraye, Barillà (83′ Scavone), Di Gaudio (60′ Siligardi), Scozzarella, Germoni, Gagliolo, Dezi. Αναπληρωματικοί: Nardi, Dini, Corapi, Scaglia. Munari, Ramos, Frediani, Insigne, Sierralta.

Προπονητής: D’Aversa