top of page

Parma - Venezia: Το review του πρώτου γύρου

Ενόψει του επόμενου αγώνα μεταξύ της Parma και της Venezia την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου (22:00) πάμε να δούμε την ανασκόπηση του αγώνα του πρώτου γύρου Νίκη στη Lagura Η Parma Calcio έφτασε στο Penzo μετά από ένα αρνητικό σερί αποτελούμενο από τρεις διαδοχικές ήττες και έξι βαθμούς στη συνολική βαθμολογία. Μια αναμέτρηση που δεν είναι εύκολη για τους Σταυροφόρους, οι οποίοι αντιμετωπίζουν μια Venezia που προσπαθεί αμέσως να χτυπήσει καταλήγοντας στην αντίπαλη εστία τέσσερις φορές χωρίς να απειλήσει σοβαρά το Frattali. Η Parma απάντησε με μια εισβολή από τα δεξιά του Baraye πριν οι γηπεδούχοι γίνουν επικίνδυνοι με ένα σουτ του Marsura να κοντράρεται από τους αμυντικούς να είναι η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Venezia απείλησε και πάλι από τα αριστερά με το Marsura. Στη συνέχεια η Parma πήρε το προβάδισμα: το κόρνερ από τα αριστερά του Scozzarella και ο Di Cesare πηδάει ψηλότερα από όλους και με μια κεφαλιά βάζει γκολ. Η Venezia ρίχνεται προς τα εμπρός σε αναζήτηση μιας ισοφάρισης: ο Frattali κλείνει την εστία του με κάποιες παρεμβάσεις που κρατούν το προβάδισμα στους σταυροφόρους μέχρι το τελικό σφύριγμα και να πάρουν τη νίκη

Venezia – Parma 0-1

Σκόρερ: 54′ Di Cesare

VENEZIA FC: Audero, Andelkovic (60′ Zigoni), Domizzi (Cap.), Bentivoglio, Moreo, Modolo (V.Cap.), Marsura (79′ Pinato), Suciu, Falzerano, Zampano (82′ Fabiano), Del Grosso. Αναπληρωματικοί: Vicario, Gori, Stulac, Soligo, Mlakar, Cernuto, Garofalo, Signori. Προπονητής: Inzaghi

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Di Cesare, Lucarelli (Cap.), Calaiò (V.Cap.), Baraye, Di Gaudio (78′ Mazzocchi), Scozzarella (90′ Barillà), Germoni, Scavone, Dezi (70′ Munari). Αναπληρωματικοί: Nardi, Corapi, Scaglia, Frediani, Nocciolini, Insigne, Siligardi, Gagliolo, Sierralta. Προπονητής: D’Aversa