top of page

Parma - Perugia 1-1: H Parma δεν κατάφερε και πάλι να κερδίσει. Όλοι στο Tardini αποδοκίμασαν την ομ

Ο αγώνας της Κυριακής στο Ennio Tardini τελειώσε με αποδοκιμασίες καθώς για ακόμη μια φορά η Parma δεν κατάφερε να νικήσει και έμεινε πίσω στην βαθμολογία.

Ο D'Aversa ξεκίνησε τον αγώνα με κάποιες αλλαγές βγάζοντας από την μεσαία γραμμή τον Munari επιλεγoντας την τριαδα των Barilla, Dezi και Scavone. Στην επιθεση ξεκίνησε τον Calaiò για ακόμα μια φορά, ενώ στην αριστερή πλευρά των εξτρεμ ξεκίνησε τον Da Cruz, με την ελπίδα ότι θα μπορέσει να επαναλάβει την εμφάνιση που είχε στο Rigamonti.

Στο πρώτο ημίχρονο η Parma έχει κάποιες καλές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα, αλλά οι σταυροφόροι τις σπατάλησαν όλες, συνεχίζοντας να πληρώνουν τα κακά τελειώματα. Η πρώτη πραγματική ευκαιρία ήρθε από εκτέλεση φάουλ του Insigne, ο Leali έκανε λάθος έξοδο, αλλά ο Lucarelli αιφνιδιαστηκε και η κεφαλιά του πέρασε αουτ. Η δεύτερη μεγάλη φάση ήρθε από τον Barillà που με όμορφη ενέργεια πέρασε δυο αμυντικούς και η σέντρα του βρήκε τον Gazzola στην μικρή περιοχή με τον Leali να βγάζει με υπερένταση. Καθώς περνούν τα λεπτά, παρατηρούσαμε την απουσία ενός καθαρού οργανωτη, με τους Dezi, Scavone και Barillà που προσπάθησαν μάταια να δημιουργησουν παιχνίδι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους σταυροφόρους να προσπαθούν να πιέσουν ψηλα, αλλά εκτός από μερικα σουτ, δεν υπάρχουν μεγάλες ευκαιρίες, ούτε στη μία πλευρά ούτε στην άλλη. Ο αγώνας άνοιξε στο 60ο λεπτό, όταν ο πρώην παίκτης και γέννημα θρεμα της Parma, Alberto Cerri νίκησε τον Frattali με μια ωραία κεφαλία κάτω από την Curva Nord. Ο παρμεζάνος παίκτης της Perugia δεν πανηγύρισε και χτυπά το χέρι του στο στήθος του, για να ζητήσει συγνώμη στους πρώην οπαδούς του και να πάρει σε αντάλλαγμα το βροντερό χειροκρότημα ολόκληρου του σταδίου. Λίγα λεπτά αργότερα. η Parma παραλίγο να δεχτεί και δεύτερο γκολ όταν ο Lucarelli βρήκε ενστικτωδώς την μπάλα και με την βοήθεια του δοκαριού την έστειλε άουτ μετά από κεφαλιά του Bonaiuto, που μόλις είχε μπει. Ο D'Aversa ρίχνει στη μάχη τον Ceravolo, τον Ciciretti και τον Di Gaudio.Στο 83ο λεπτό ο Da Cruz, κέρδισε πέναλτι για την Parma. Ο Ceravolo εκτέλεσε ψυχραιμα στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η αναμέτρηση τελείωσε με 1-1 μεσα σε αποδοκιμασίες. Με αυτές τις αποδόσεις και με αυτά τα αποτελέσματα, τα πλέι-οφ φαίνεται να είναι ο μόνος πιθανός στόχος.

Parma - Perugia=1-1

Σκόρερ: 60' Cerri, 83' Ceravolo (πεν)

PARMA (4-3-3): Frattali, Gazzola, Lucarelli, Iacoponi, Gagliolo, Barillà (62' Ceravolo), Dezi, Scavone, Da Cruz, Calaiò (71' Di Gaudio), Insigne (71' Ciciretti). Προπονητής: D'Aversa.

PERUGIA (3-5-2): Leali, Del Prete, Volta, Magnani; Mustacchio (70' Kouan), Gustafson, Bianco, Bandinelli (59' Germoni), Pajac, Di Carmine (64' Buonaiuto), Cerri. Προπονητής: Breda.