top of page

Storia Crociata - 09/12/1979: η τελευταία φορά που η Parma αγωνίστηκε στο Τέρνι

Την τελευταία φορά που η Parma Calcio και η Ternana συναντήθηκαν στο Libero Liberati και στην πόλη της Ούμπρια, ήταν και πάλι στη Serie B, και πάλι στις αρχές Δεκεμβρίου. Ακριβώς όπως θα συμβεί αύριο, Παρασκευή 8 του μηνός για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι τότε ήταν Κυριακή 9 Δεκεμβρίου για τη 13η έκδοση της Serie B. Το έτος ήταν 1979 και στο τέλος της σεζόν, οι Crociati και οι rossoverdi υποβιβάστηκαν στη Serie C. Εκείνη τη μέρα το ματς έληξε 1-1. Ο αριστερός μας μπακ Antonio Baldoni μας έδωσε το προβάδισμα στο 77' και μετά από δέκα λεπτά, τρία πριν από το τελικό σφύριγμα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον εξτρέμ τους Attilio Sorbi. Προηγουμένως στο 9' τερματοφύλακας μας Lamberto Boranga απέκρουσε πέναλτι του επιθετικού Sileno Passalacqua. Ήταν ο πρώτος βαθμός που πάρθηκε εκτός έδρας από την αρχή της σεζόν, μια ισοπαλία που διέκοψε μια σειρά από πέντε συνεχόμενες διαδοχικές εκτός έδρας ήττες. Εκτός αυτού υπάρχει μόνο άλλη μια προηγούμενη παρουσία της Parma στο σπίτι των 'Fere'. Πάντα στη σειρά B και τη δεκαετία του '70. Όταν στις 17 Φεβρουαρίου 1974 στο Τέρνι η ομάδα μας νίκησε με 3-0. Μια νίκη που ήρθε στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα και σε μια σεζόν που η Ternana κέρδισε στο τέλος της την άνοδο στη Serie A μαζί με την Ascoli και τη Varese και τους Crociati να τερματίζουν στην πέμπτη θέση.