top of page

Parma - Pro Vercelli 3-0: Έχει Insigne να την οδηγεί.

Σε έναν αγώνα που η ομάδα μας επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί νίκησε με 3-0 την Pro Vercelli χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Έχοντας για ακόμη μια φορά σε καλή μέρα τους Insigne, Baraye και Di Gaudio έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο η Parma μπήκε δυνατά, είχε την κατοχή και δημιούργησε πολλές κλασσικες ευκαιρίες για γκολ όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι. Όσο η Parma έχανε ευκαιρίες η Pro Vercelli βγήκε στην αντεπίθεση και πέτυχε γκολ όμως πολύ σωστά ακυρώθηκε αφού ήταν σε θέση οφ σάιτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με την Parma να βρίσκεται σε θέση οδηγού και δεν άργησε να δικαιωθεί. Στο 53ο λεπτό μετά από λάθος της άμυνας ο Baraye έκλεψε την μπάλα και ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό με τον Konatè να τον ανατρέπει λίγο έξω από την περιοχή και να δέχεται την κόκκινη κάρτα καθώς ήταν ο τελευταίος παίκτης. Την εκτέλεση του φάουλ την ανέλαβε ο Insigne και έπειτα από μια κόντρα στο τοίχος η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Πριν καλά καλά οι φιλοξενούμενοι συνέλθουν από το γκολ που είχαν δεχτεί η Parma μέσα σε 2 λεπτά διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Di Gaudio έβγαλε κάθετη πάσα στον Baraye που τον ανέτρεψαν δυο αμυντικοί, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Scavone που πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και αφού τον πέρασε έγραψε στο 57ο λεπτό το 2-0.

Όλα πλέον είχαν κριθεί και η Parma κατάφερε να βάλει και το κερασάκι στην τούρτα στο 90ο λεπτό με σουτ του Corapi από το ύψος της περιοχής και έπειτα από ασίστ του Frediani που έκανε κι αυτός σήμερα το ντεμπούτο του με την ομαδα μας.

Parma – Pro Vercelli=3-0 Σκόρερ: 54′ Insigne, 57′ Scavone, 90′ Corapi

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Lucarelli (Cap.), Mazzocchi (82′ Scaglia), Baraye, Munari, Insigne, Di Gaudio (64′ Frediani), Scozzarella (85′ Corapi), Gagliolo, Scavone. Προπονητής: D’Aversa

FOOTBALL CLUB PRO VERCELLI 1892: Marcone, Mammarella (Cap.), Vives, Raicevic (76′ Della Morte), Altobelli, Morra (69′ Polidori), Castiglia, Konatè, Bifulco (56′ Bruno), Ghiglione, Bergamelli. Προπονητής: Grassadonia