top of page

Carmignani: Η Parma έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί. Ο Calaio έλειπε και με την Ascoli και έβαλε τέσ

Όπως κάθε Δευτέρα ο Pietro Carmignani μίλησε στο Sportparma αναλύοντας και σχολιάζοντας την τελευταία ήττα της Parma από τη Carpi. Πώς είδατε την ήττα της Parma από τη Carpi; "Υπάρχει μεγάλη λύπη για τις περιόδους που χάθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και για τη συνολική απόδοση. Εκτός από τα πρώτα λεπτά η Parma έπεσε και δέχτηκε δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Πράγμα παράλογο. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του D'Aversa δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες, όλές χαμένες. Η ίδια στάση δεν υπήρχε στο δεύτερο ημίχρονο μιας και η Carpi είχε τις καλύτερες ευκαιρίες". Είναι μια ήττα που πονάει ή είναι μια ήττα λόγω του ανταγωνισμού στη Serie Β; "Είναι μια ήττα που καίει για τη βαθμολογία και για τη θετική περίοδο που περνούσε η Parma. Ευτυχώς η στάση εξακολουθεί να κάνει να μας χαμογελάει, η κορυφή απέχει μόνο τρεις βαθμούς. Λέμε ότι το Σάββατο η Parma έχασε μια ευκαιρία. Στη Serie B υπάρχουν αυτές οι ήττες, επειδή είναι ένα ισορροπημένο πρωτάθλημα. Δεν είναι ποτέ καλό να χάνείς όμως είναι κοντά στη κορυφή. Η Bari πήρε το ντέρμπι με τη Foggia στο 92 '. Οι βαθμολογίες παραμένουν ανοικτές. Έπειτα δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, σε αντίθεση με αυτό που συμβαίνει στη Serie Α όπου οι διαφορές μεταξύ των πρώτων 3-4 ομάδων σε σχέση με τους άλλους είναι πιο έντονες. " Πόσο ζυγίζει η απουσία του Calaio; "Ο Calaio έλειπε και ενάντια στην Ascoli και παρ 'όλα αυτά η Parma πέτυχε τέσσερα γκολ. Φυσικά είναι καλύτερο να έχουμε όλους τους επιθετικούς διαθέσιμους, αλλά ταυτόχρονα να μην δημιουργούμε πάρα πολλά άλλοθι στην ομάδα. "