top of page

Parma - Ascoli 4-0: Γιόρτασε με τεσσάρα τις 311 συμμετοχές του Capitano που συνεχίζει να γράφει ιστο

Σε ένα γιορτινό κλίμα καθώς ο Capitano θα γιόρταζε το ρεκόρ των 311 συμμετοχών στο πρωτάθλημα με την Crociata, η Parma σκόρπισε την Ascoli με 4-0.

Η Parma έπαιξε κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και είχε πολλές ευκαιρίες το σκορ να είναι ακομη μεγαλύτερο αλλά για ακόμη μια φορά τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια. Στα αρνητικά για ακόμη μια φορά το κλείσιμο της ομάδας πίσω για περίπου 30 λεπτά και ο χώρος που έδωσε η ομάδα μας στην Ascoli. Μια Ascoli που έπαιξε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με πολύ σκληρά μαρκαρισματα αλλά δεν απείλησε ποτέ. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η απόκρουση του Frattali σε πέναλτι της Ascoli.

Η Parma συνέχιζε να πιέζει και έχασε πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να πάει στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα όμως τα χαλούσε στην τελική προσπάθεια.

Πάμε να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Η Parma ξεκίνησε φορτσατη και μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ χάρη στο γκολ του Iacoponi. O Mazzocchi με χαμηλή σέντρα βρήκε στην καρδιά της άμυνας τον Iacoponi που αφυλακτος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Parma για άλλον έναν αγώνα (σαν να βλέπουμε το ίδιο έργο) έδωσε πολύ χώρο στην Ascoli που πίεζε για την ισοφάριση αλλά χωρίς να απειλεί.

Κόντρα στην ροή του αγώνα η Parma κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 74ο λεπτό με ένα εκπληκτικό γκολ του Insigne απο πλάγια θέση. Στο 76ο λεπτό η Ascoli έμεινε με 10 παίχτες χάρη σε αποβολή του Addae με δεύτερη κίτρινη κάρτα (λάθος του διαιτητή).

Η Ascoli δεν τα παράτησε και στο 82ο λεπτό σε μια φάση αδράνειας του Lucarelli κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Santini, όμως ο Frattali το απέκρουσε στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα.

Η Parma πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να πετύχει αλλά δύο γκολ μέχρι το τέλος. Στο 87ο λεπτό o Insigne σούταρε από τα πλάγια η μπάλα μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα βρέθηκε στα πόδια αμυντικού, όμως ο Baraye την έκλεψε και ανενόχλητος έγραψε το 3-0.

Το τελικό 4-0 έγραψε ο Munari στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Scozzarella με εκπληκτική μπαλιά βρήκε μέσα στην περιοχή τον Insigne και αυτός με την σειρά του τον αμαρκαριστο Munari στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Parma-Ascoli 4-0 Σκορερ: 6′ Iacoponi, 73′ Insigne, 87′ Baraye, 93′ Munari

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Mazzocchi, Lucarelli (Cap.), Nocciolini (56′ Siligardi), Insigne, Di Gaudio (64′ Baraye), Scozzarella, Gagliolo, Scavone, Dezi (74′ Munari). Προπονητης: D’Aversa

ASCOLI PICCHIO FC 1918: Lanni, De Santis, Bianchi (74′ Santini), Carpani (Cap.), Varela (67′ Clemenza), Gigliotti, Mogos, Addae, Pinto, Baldini, Favilli (16′ Rosseti) Προπονητής : Fiorin