top of page

Lucarelli: Μια ώριμη νίκη από την ομάδα. Ένα μεγάλο συναίσθημα ο φόρος τιμής των οπαδών

Στο 4-0 εναντίον της Ascoli ο Capitano Alessandro Lucarelli στέφθηκε "βασιλιάς" και γιόρτασε μαζί με τους οπαδούς στο Ennio Tardini το ρεκόρ με τις περισσότερες εμφανίσεις για την Parma Calcio στο πλαίσιο του πρωταθλήματος «Στο τέλος η γιορτή στο Tardini για το ρεκόρ συμμετοχών μου ήταν μια μεγάλη συγκίνηση. Το να σηκώνουν πανό στη Nord με έχει γεμίσει με ικανοποίηση και υπερηφάνεια, γνωρίζοντας τη θέση των αγοριών της Curva στους παίκτες και τις εκδηλώσεις τους εδώ χρόνια. Προσωπικά τους ευχαρίστησα αμέσως. Με κάνουν να καταλάβω ότι εκτιμούν το πρόσωπο πέρα ​​από τον παίκτη. Τους ευχαριστώ επίσης δημοσίως. Με αυτούς υπάρχει μια όμορφη σχέση που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια. Όταν τους πλησίασα, τους είπα ότι η εκτίμηση που τρέφουν για μένα είναι αμοιβαία. Η εκτίμηση που νιώθω για αυτούς τους ανθρώπους και αυτό το μέρος είναι απίστευτη. Σας ευχαριστώ όλους για τα πάντα. " Η πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα προσωρινά μας αφήνει μια ευχαρίστηση, αλλά αν δεν βλέπαμε το πίνακα όταν ήμασταν κάποιες θέσεις πιο κάτω δεν πρέπει να τον δούμε τώρα, γιατί ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλές ομάδες λίγους βαθμούς. Είναι γεγονός ωστόσο ότι βρήκαμε τη φόρμα μας. Στα τελευταία πέντε παιχνίδια, κερδίσαμε τέσσερις φορές και χάσαμε από τη Frosinone, όπου παρά την ήττα κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Η ομάδα είναι πλέον ισορροπημένη και ώριμη και βρίσκεται στη κούρσα της ανόδου. Σήμερα ήταν πολύ δύσκολο, πέρα ​​από το σκορ που λέει άλλα. Οι ρυθμοί ήταν χαμηλοί. Δεν μπορούσαμε να το τελειώσουμε στο πρώτο ημίχρονο όπως θα έπρεπε να είχαμε κάνει. Ήμασταν καλοί και στο δεύτερο ημίχρονο για να το υπερασπιστούμε. Πετύχαμε το δεύτερο τέρμα και στη συνέχεια ευτυχώς που ο Frattali έβγαλε το πέναλτι, γιατί αν η Ascoli μείωνε στα τελευταία λεπτά ενδεχομένως να προέκυπτε ένα κομμάτι του φόβου από την πλευρά μας. Στο τέλος κλειδώσαμε τους τρεις βαθμούς. Ήταν πραγματικά μια ώριμη απόδοση από την ομάδα. Εξακολουθεί να μας λείπει η κυνικότητα να τελειώσουμε έναν αγώνα όταν δημιουργούμε ευκαιρίες για να το πετύχουμε. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες στην αντεπίθεση για να διπλασιάσουμε το προβάδισμα. Σήμερα, όμως ήμασταν καλοί να μην δώσουμε στους αντιπάλους την ευκαιρία να επιστρέψουν στον αγώνα. "