top of page

Storia Crociata - 06/11/1983: Πώς γεννήθηκε το Derby Dell' Emilia με τη Bologna

Το «ντέρμπι της Emilia» ανάμεσα στη Parma Calcio και στη Bologna FC (τα δύο πιο διάσημα ποδοσφαιρικά σωματεία στην Εμίλια-Ρομάνια) έχει μια νέα ιστορία. Αυτό γεννήθηκε μόλις πριν από τριάντα χρόνια και τη Κυριακή 6 Νοεμβρίου του 1983. Σε ένα ζωηρό παιχνίδι και γεμάτο συνεχείς ανατροπές στο Ennio Tardini έληξε ισόπαλο με το χορταστικό 3-3. Όταν αντιμετώπισαν μια Bologna που μέσα σε δύο χρόνια εξασθένησε από την Serie A στην Serie C1. Ήταν η όγδοη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της τρίτης κατηγορία στο οποίο τον Μάιο οι δύο ομάδες κατέληξαν σε ισοβαθμία στη κορυφή για μια άνοδο στη Serie B. Ο αγώνας ξεκλειδώθηκε στο 9' με το πρώτο γκολ του Tiziano Ascagni με τη Crociata ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αμυντικού και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα Massimo Bianchi. Στο 33 'η Bologna ισοφάρισε με το μπόμπερ της Sauro Frutti με ένα δυνατό σουτ από τα πλάγια Έξι λεπτά αργότερα (39') το είδωλο της Curva Nord Massimo Barbuti έκανε το 2-1 με απευθείας εκτέλεση και έτρεξε προς τους οπαδούς μας με ιλιγγιώδη ταχύτητα σκαρφαλώνοντας στα κάγκελα. Ένας χαρακτηριστικός πανηγυρισμός του εκείνη την εποχή. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Bologna ισοφάρισε ξανά με τον αμυντικό της Franco Fabbri ύστερα από ένα κόρνερ και στο 56' ο μέσος της Dario Donà με ένα αριστοτεχνικό σουτ γύρισε το ματς για τους Rossoblu. Η Parma ομως δεν τα παράτησε και πίεσε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο. Στο 80' έγινε το 3-3 με τον αρχηγό της ομάδα Pierluigi Panizza, ο οποίος ύστερα από μια επιδρομή του Gabriele Pin, γύρισε το σώμα του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.