top of page

Frosinone - Parma 2-1: Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε.

Χθες η Parma αντιμετώπιζε ίσως την πιο ποιοτική ομάδα του πρωταθλήματος την Frosinone και μπορούμε να πούμε ότι την σεβάστηκε παραπάνω από ότι έπρεπε. Η ομάδα μας το πρώτο μισάωρο έπαιξε πιο πολυ αμυντικά και αυτό της κόστισε αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2 γκολ. Το πρώτο γκολ πέτυχε στο 8ο λεπτό με μακρινό σουτ ο Maiello μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Frattali καθώς του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια. Το 2-0 ηρθε στο 26ο λεπτό από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ciano στο παραθυράκι της εστιας του Frattali που δεν άφησε κανένα περιθώριο.

Από εκεί και πέρα η Parma πάτησε γκάζι. Έβαλε την μπάλα κάτω, είχε κατοχή, έβγαινε συνέχεια σε αντεπιθέσεις, δημιουργούσε φάσεις αλλά το μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν να μειώσει στο 39ο λεπτό με αυτογκόλ του Maiello.

Frosinone – Parma 2-1

Σκόρερ: 8′ Maiello, 26′ Ciano, 37′ Maiello aut.

FROSINONE CALCIO: Bardi, Maiello, D.Ciofani, Beghetto, M.Ciofani, Ariaudo, bit.ly/frosinonetabellino(71′ Frara, 84′ Crivello), Sammarco (33′ Besea), Brighenti, Terranova, Ciano. Προπονητής: Longo

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Lucarelli (Cap.), Mazzocchi, Calaiò (V. Cap.), Munari (76′ Dezi), Insigne, Di Gaudio (65′ Baraye), Scozzarella, Gagliolo, Scavone (82′ Siligardi). Προπονητής: D’Aversa