top of page

D'Aversa: Κακή προσέγγιση στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο αξίζαμε περισσότερα

Μετά το τέλος του αγώνα και την ήττα από τη Frosinone (2-1) o προπονητής της ομάδας Roberto D'Aversa συναντήθηκε με τους δημοσιογράφους στην αίθουσα Τύπου του «Benito Stirpe».

" Αυτή η προσέγγιση δεν είναι η καλύτερη, κάναμε πάρα πολλά τεχνικά λάθη και στη διατύπωση που υποτίθεται ότι θα μας οδηγήσει στην ανάπτυξη του παιχνιδιού . Ωστόσο, στη συνέχεια μπήκαμε ξανά στο παιχνίδι και κατά το δεύτερο ημίχρονο αξίζαμε κάτι περισσότερο όπως ο βαθμός της ισοπαλίας . Σε ορισμένες περιπτώσεις δεν είχαμε τύχη. "

" Αυτή η ήττα πρέπει να μας κάνει να σκεφτούμε το δεύτερο ημίχρονο, αν χρησιμοποιήσουμε αυτή την προσέγγιση μπορούμε να θέσουμε τον οποιονδήποτε σε πρόβλημα. Πρέπει να αναλύσουμε αυτό το παιχνίδι σε δύο μέρη: στην αρχή μπήκαμε με λάθος προσέγγιση και αφήναμε πολλούς χώρους στον αντίπαλο για αντεπίθεση , έπειτα κρατήσαμε τον αγώνα σε ισορροπία και στην επανάληψη προσπαθήσαμε να φέρουμε στα ίσα την αναμέτρηση

Πώς θα ξεχάσετε αυτό το παιχνίδι; Με τον ίδιο τρόπο, λέγοντας στα παιδιά μου να ξεκινούν με μια διαφορετική προσέγγιση. Ήταν ένας αγώνας που ξεκλειδώθηκε από ένα περιστατικό που μπορεί να συμβεί, το δεύτερο γκολ αντίθετα είναι το αποτέλεσμα ενός φάουλ που δωρίσαμε Πέρα από την Perugia δεν συμβαίνει συχνά να μπαίνουμε με λανθασμένη προσέγγιση, αλλά κάναμε ένα δεύτερο σημαντικό ημίχρονο, δεν μπορούν όλοι να επιβάλουν το παιχνίδι τους εδώ . "