top of page

Palermo - Parma 1-1: Κλοπή στο Palermo. Ακυρώθηκε καθαρό γκολ στο 92'.

Σε έναν αγώνα με λιγοστές ευκαιρίες και που πήγε στην δύναμη, η Parma έφυγε από το Renzo Barbera με τον έναν βαθμό, αλλά οι Εμίλιανοι διαμαρτύρονται για ένα καθαρό γκολ που ακυρώθηκε στο 92' λεπτό ως φάουλ. Η Πάρμα ξεκίνησε τον αγώνα για ακόμη μια φορά νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10ο μόλις λεπτό. Ο Dezi έκανε το λάθος στην μεσαία γραμμή, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του La Gumina και με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-0.

Το Palermo παραλίγο να αιφνιδιάσει από στημένη φάση και να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Coronado όμως ο Frattali με υπερένταση έπεσε στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε. Στην συνέχεια η Parma βγήκε μπροστά και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει, όμως ο πολύ καλός τερματοφύλακας Pomini και στις δύο περιπτώσεις απέκρουσε δύσκολα κρατώντας το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Parma πήρε την πρωτοβουλία του αγώνα και προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις. Στο 70ο λεπτό κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα του Palermo και να φέρει το ματς στα ίσια από στημένη φάση. Ο Scozzarella γέμισε στην καρδιά της μικρής περιοχής και ο Cagliolo με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 92ο λεπτό λεπτό η Parma κέρδισε κόρνερ, η άμυνα του Palermo προσπάθησε να διώξει, η μπάλα βρέθηκε στο capitano Lucarelli που με ανάποδο ψαλίδι από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και με την επιστροφή της έφτασε στον Cagliolo που με σουτ έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα. Όμως ο αρνητικός πρωταγωνιστής σήμερα ρέφερι ανακάλυψε επιθετικό φάουλ και έτσι η ομάδα μας έμεινε με την πίκρα της ισοπαλίας.

Palermo - Parma=1-1

Σκόρερ: 10′ La Gumina, 70′ Gagliolo.

US CITTÀ DI PALERMO: Pomini, Rispoli, Bellusci, Szyminski, Morganella (Cap.), Murawski (72′ Fiordilino), Dawidowicz, Gnahorè, Coronado (86′ Monachello), Embalo (51′ Rolando), La Gumina. Προπονητής: Tedino

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Lucarelli (Cap.), Mazzocchi, Calaiò (V.Cap.)(86′ Nocciolini), Baraye, Barillà (83′ Scavone), Di Gaudio (60′ Siligardi), Scozzarella, Germoni, Gagliolo, Dezi. Προπονητής: D’Aversa