top of page

Parma - Empoli 1-2: Τρίτη συνεχόμενη ήττα και κρίση στο στρατόπεδο των Παρμέντσι.

Την Τρίτη συνεχόμενη της ήττα δέχτηκε χθες το βράδυ η Parma με 1-2 απέναντι στην δυνατή Empoli που έφερε κρίση στους gialloblu και την καρέκλα του D'Aversa να τρίζει. Η Parma εμφανίστηκε με κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα αλλά σαφώς καλύτερη από τον τελευταίο αγώνα με την Perugia. Αμυντικό δίδυμο στην χθεσινή αναμέτρηση ήταν ο capitano Lucarelli με τον Sierralta, θέση βασικού μετά από καιρό στο κέντρο πήρε και ο Scozzarella, ενώ στα εξτρέμ για πρώτη φορά βασικός ξεκίνησε ο Di Gaudio που ήταν ο καλύτερος παίχτης του χθεσινού αγώνα. Τέλος στην επίθεση φανέλα βασικού πήρε ο Nocciolini που ήταν κακός και έκρινε και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι Crociati ήξεραν ότι θα αντιμετωπίσουν έναν δύσκολο και γρήγορο αντίπαλο και προσπάθησαν να προσαρμοστούν πάνω σε αυτό. Στα πρώτα λεπτά η ομάδα είχε καλές τοποθετήσεις και έκανε επιθέσεις από τα αριστερά κυρίως από τους Scaglia και Di Gaudio. Εκεί που η Parma φαινόταν ότι έλεγχε τον αγώνα ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους από τον Caputo με σουτ στο παραθυράκι του Frattali. Η Parma προσπάθησε κυρίως με πολλές σέντρες μέσα στην περιοχή να αντιδράσει αλλά με τον Nocciolini μέσα στην αντίπαλη περιοχή έδειχνε να είναι άδεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο 6λεπτο ήταν πολύ δυνατό και αυτό που έκρινε όλον τον αγώνα. Στο 46' η Parma κέρδισε κόρνερ και με κεφαλιά του capitano Lucarelli η Parma έφερε το ματς στα ίσια αλλά οι πανηγυρισμοί κράτησαν για λίγο. Στο 49' έπειτα από λάθος του Scozzarella η Empoli κέρδισε και αυτή κόρνερ που με κεφαλιά ο αμαρκαριστος Simic έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Empoli. Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 51' η Parma κέρδισε πέναλτι έπειτα από ανατροπή του Simic πάνω στον Di Gaudio που έκανε όμορφη επέλαση. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Nocciolini και ο τερματοφύλακας της Empoli το απόκρουση. Αυτή η φάση έμελε να είναι καθοριστική για την συνέχεια του αγώνα. Όσο περνούσε η ώρα η Empoli με σωστό στήσιμο έχει κλείσει όλους τους διαδρόμους στην ομάδα μας που έδειχνε κουρασμένη ενώ έβγαινε και πολύ γρήγορα στις αντεπιθέσεις και δημιουργούσε προβλήματα. Το τελικό σκορ βρήκα νικήτρια την Empoli και την ομάδα μας να βυθίζεται σε ακόμη μεγαλύτερη κρίση. Το Σάββατο πηγαίνουμε στην Βενετία με τον προπονητή μας Roberto D'Aversa να παίζει το κεφάλι του στο αγώνα με την Venezia .

Parma - Empoli=1-2

Σκόρερ: 22′ Caputo, 46′ Lucarelli, 49′ Simic

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Lucarelli (Cap.) (60′ Di Cesare), Scaglia, Munari (V.Cap.), Nocciolini (77′ Baraye), Di Gaudio, Scozzarella, Siligardi (60′ Calaiò), Sierralta, Dezi. Προπονητής: D’Aversa

EMPOLI FC: Provedel, Simic, Seck (69′ Pasqual), Veseli (V.Cap.), Krunic (Cap.), Donnarumma (60′ Ninkovic), Bennacer, Caputo (85′ Zajc), Castagnetti, Romagnoli, Di Lorenzo. Προπονητής: Vivarini