top of page

STORIA CROCIATA: Ποτέ νικήτρια η Parma στο γήπεδο της Novara.

Το γήπεδο της Novara , όπου η Parma θα παίξει σήμερα για την δεύτερη αγωνιστική της Serie B ConTe.it για την περίοδο 2017/2018, είναι ιστορικά δύσκολη για τους Σταυροφόρους .

Η ομάδα μας εκεί, σε δεκαπέντε αγώνες πρωταθλήματος που διεξήχθησαν από το 1930 έως το 2011, μεταξύ της Serie C1, Serie B και Serie Α δεν έχει κερδίσει ποτέ . Η Parma έχει χάσει έντεκα φορές και έχει φέρει ισοπαλία τέσσερις φορές.

Σε δύο περιπτώσεις το αποτέλεσμα ήταν ίδιο, 0-0 ( στις 16 Φεβρουαρίου 1975 στη Serie B και στις 28 Σεπτεμβρίου του 1980 στη Serie C1 ) και 1-1 ( στις 13 Μαρτίου 1960 στη Serie B με το γκολ στο 20ο λεπτό με τον Giuseppe Calzolari και στις 11 Νοέμβριου 1973 στη Serie B με πέναλτι του Giulio Sega ).

Στην εικόνα ο Giulio Sega, ο τελευταίος παίκτης των Σταυροφόρων που σκόραρε στο γήπεδο της Novara το 1973.