top of page

Parma - Cremonese 1-0: Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα με γκολ του Calaiò.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Parma την νέα περιπέτεια της στην Serie B όπου στην πρεμιέρα του πρωταθληματος νίκησε την Cremonese με 1-0 χάρη στο γκολ του Calaiò. Η Parma σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε τον έλεγχο του αγώνα και αν ήταν προσεκτική στην τελική φάση θα είχε καθαρίσει τον αγώνα, oόμως τα σουτ του Nocciolini και του Baraye δεν έβρισκαν τον στόχο. Στο 39ο λεπτό ο Dezi ανατράπηκε από τον τερματοφυλακα Ujkani. Την μπάλα στην άσπρη βούλα την έστησε ο Calaiò ανοίγοντας το σκορ για την Parma.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με την Parma να πιέζει για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, όμως από το 60ο λεπτό και μετά έδωσε χώρο αναίτια στην Cremonese που παραλίγο να το πληρώσει στο 93ο λεπτό όταν ο Mokulu βρέθηκε μόνος στην μικρή περιοχή απέναντι από τον Frattali και σαν απομηχανης θεός ο Scaglia με τάκλιν τον πρόλαβε και έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Parma – Cremonese 1-0

Σκόρερ: 40′ Calaiò (πεν)

Κίτρινες: Munari (44′), Salviato (83′), Insigne (93′), Pesce (94′)

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Di Cesare, Scaglia, Calaiò (Cap.), Baraye (82′ Lucarelli), Munari (V. Cap.), Barillà (74′ Corapi), Nocciolini (57′ Insigne), Gagliolo, Dezi.

Προπονητής: D’Aversa

US CREMONESE: Ujkani, Dos Santos, Croce (76′ Scappini), Brighenti, Maiorino (57′ Perrulli), Mokulu, Pesce, Canini, Renzetti, Arini (61′ Cavion)

Προπονητής: Tesser