top of page

STORIA CROCIATA: Σαν σήμερα πριν από 30 χρονιά στο Tardini η Parma νίκησε την Real Madrid με 2-1.

Το Ennio Tardini ήταν γεμάτο, σε μια ζεστή αυγουστιάτικη νύχτα .

Η Parma η οποία εκείνη την περίοδο ήταν στη Serie B και είχε φορέσει μια πρωτότυπη ομοιόμορφη κόκκινη εμφάνιση , σε ένα φιλικό νίκησε ένα από τα πιο δημοφιλή κλαμπ στον κόσμο την Ρεάλ Μαδρίτης . Συνέβη ακριβώς πριν από τριάντα χρόνια, το βράδυ της 18 του Αυγούστου του 1987 .

Αυτός ο δημοφιλής αγώνας είχε κανονιστεί από το αφεντικό της Parmalat Calisto Tanzi που μόλις είχε γίνει ο κύριος χορηγός της ομάδας μας. Ο αγώνας αυτός παραμένει ένας από τους πιο λαμπρούς των τελευταίων δεκαετιών της ιστορίας των Σταυροφόρων.

Όμορφες στιγμές με πολλές επιθετικές ενέργειες, σε εκείνο το βράδυ πριν από τριάντα χρόνια, με ενα στάδιο να παραληλει από έκσταση, με γκολ του Francesco Turrini μολις στο 2ο λεπτό και του Enzo Gambaro στο 65ο λεπτό για το 2-0 απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης των διάσημων Martin Vazquez, Hugo Sanchez, Carlos Alonso Santillana, Josè Michel και του Jose Emilio Butragueño, σκόρερ του μοναδικού γκολ της Ρεαλ με το οποίο μειωσε στο 87ο λεπτό.

PARMA - REAL MADRID 2-1

Σκόρερ: 2 ' Turrini, 65' Gambaro, 87 Butragueño.

Parma: Ferrari, Gambaro, Apolloni, Dondoni, Carboni, Fiorin, Pasa (70′ Sotgia), Zannoni, Turrini, Osio, Impallomeni (70′ Di Fabio).

Προπονητής: Zeman.

Real Madrid:Agustin, Chendo ,Solana,Tendillo, Sanchis, Maqueda, Pardeza (46′ Paco Llorente), Míchel (78′ Julio Llorente), Vilchez (46′ Martin Vazquez), H.Sanchez (46′ Butragueno), Santillana.

Προπονητής: Beenhakker.