top of page

Fiorentina - Parma 0-0: Ανταγωνιστική Parma, έπαιξε στα ίσια την Fiorentina.

Στο πιο δυνατό τεστ προετοιμασίας η Parma πήρε άριστα απέναντι στην Fiorentina. Ο Roberto D'Aversa παρέταξε την ομαδα με αρκετά νέα αποκτήματα που έδωσαν άλλον αέρα στο παιχνιδι αφήνοντας υποσχέσεις για μια δυνατή χρονιά. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στηνParma που αν είχε καθαρό μυαλό και εκμεταλλευοταν τις δυο μοναδικές ευκαιρίες θα έμπαινε μπροστά στο σκορ. Η Parma παρουσιαστηκε καλα διαβασμενη, η άμυνα έκανε λίγα λάθη, δεν έχανε τους παίκτες και τα μπακ ανέβαιναν ψηλά κάνοντας την πιο επιθετική. Το κέντρο με την 3αδα Barilla, Munari, Dezi έκανε τρομερή δουλειά τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, ενώ ο Baraye ήταν πολύ κινητικός από την αριστερή πλευρά και τρυπούσε την άμυνα δημιουργωντας πολλά προβλήματα. Η Fiorentina το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει μόνο με σουτ από μακρινή απόσταση. Στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου οι βιολα μπήκαν δυνατά δημιούργησαν ευκαιρίες όμως τις εξουδετερουσε ο πολύ καλός Nardi που είπε 3 φορές όχι με εκπληκτικές αποκρούσεις. Στην συνέχεια ο αγώνας ισορρόπησε, η Parma πήρε και πάλι χώρο μέσα στο γήπεδο χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά. Το τελικό 0-0 έφερε χαμόγελα στην ομάδα μας με την πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Fiorentina – Parma 0-0

ACF FIORENTINA: Sportiello, Boialvo Gaspar (70′ Tomovic), Olivera, Veretout, Franchescoli (70′ Milenkovic), Astori (Cap.), Benassi, Sanchez Moreno (70′ Cristoforo), Babacar (V.Cap.), Eysseric, Zekhnini (70′ Chiesa). Προπονητής: Pioli

PARMA CALCIO 1913: Frattali (46′ Nardi), Iacoponi (V.Cap.) (46′ Mazzocchi), Di Cesare, (46′ Sierralta), Scaglia (46′ Germoni), Baraye (62′ Galuppini), Munari (Cap.) (62′ Scavone), Barillà (79′ Giorgino), Nocciolini (62′ Evacuo), Insigne (62′ Frediani), Gagliolo (62′ Lucarelli), Dezi (62′ Corapi) Προπονητής: D’Aversa