top of page

Parma – Lucchese 2-1: Με δυο γκολ του Calaiò η Parma πήρε προβάδισμα για την πρόκριση.

Σε ένα Ennio Tardini που θύμιζε κάτι από παλιά και με ανατροπή του σκορ η Parma πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στο Final 4 της Φλωρεντίας χάρη σε δυο γκολ του "τοξότη" Calaiò. Το σκορ του αγώνα δεν αντικατοπτριζει την εικόνα του αγώνα καθώς οι σταυροφόροι έχασαν κλασσικές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει την πρόκριση από τωρα. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε η Lucchese στο 35' με ανύπαρκτο πέναλτι που κέρδισε ο Fanucchi και που εκτελεσαι ο ιδιος στέλνοντας με ξερό σουτ την μπάλα στα δίχτυα. Η Parma ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια χάρη στο γκολ του Calaiò. Ο Munari με πάσα χωρίς να κοιτάζει σαν του Ronaldinho βρήκε τον Calaiò που με πλάσε στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ολική ανατροπή για την Parma ήρθε στο 74' μετά από εκπληκτική ασίστ στην καρδιά της άμυνας του Scozzarela, βρήκε τον Calaiò και με κεφάλια από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 2-1 δίνοντας στην Parma το προβάδισμα για την πρόκριση.

Parma – Lucchese 2-1

Σκόρερ: 34′ Fanucchi (πεν), 44′ ,74′ Calaiò

PARMA CALCIO 1913: Frattali, Iacoponi, Corapi, (68′ Scozzarella), Mazzocchi (84′ Lucarelli), Nocciolini (66′ Edera), Baraye, Munari, Di Cesare, Calaiò, Scavone, Scaglia

Προπονητής: D’Aversa

AS LUCCHESE LIBERTAS: Nobile, Tavanti, Capuano, Merlonghi, Fanucchi (65′ Raffini), Nolè, Bruccini, Espeche, Cecchini (60′ Gargiulo), De Feo (87′ D’Auria), Dermaku.

Προπονητής: Lopez