top of page

PARMA - PORDENONE 3-2: Ανατροπή στο 92' και η απόλυτη ηδονή.

Σε ένα παιχνιδι που είχε "Χιτσκοκικό" φινάλε η ομάδα μας κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει την σπουδαία νίκη με ανάποδο ψαλίδι του Calaio στο 92'.

Η ομάδα μας δεν μπήκε καθόλου καλά στον αγώνα όμως κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 10' . Ο Nocciolini με σεντρα βρηκε τον Scavone στην καρδιά της άμυνας και με κεφάλια έκανε το 1-0.

Στο 29' η Pordenone κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Scavone. Την εκτέλεση ανελαβε ο Arma που την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι όμως στην επιστροφή η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του πεσμένου τερματοφυλακα της Parma, Frattali και κατέληξε στα δίχτυα.

Λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Pordenone κατάφερε να πάρει το προβάδισμα χάρη σε σουτ του Misuraca που κατέληξε στην δεξιά του Frattali.

Η Parma στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε πρόσωπο και πήρε τα ινία του αγώνα. Ήταν αυτή που είχε την υπεροχή καθολη την διάρκεια της επανάληψης. Στο 55' η Parma βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση όταν το σουτ του Baraye χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ότι δεν κατάφερε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο το πέτυχε τα τελευταία 4 λεπτά κάνοντας την ολική ανατροπή στο 89' με κεφαλιά του Munari ισοφαριζοντας αρχικά και στο 92' με το ψαλίδι του Calaio.

PARMA (4-3-3): Frattali; Iacoponi, Lucarelli, Saporetti (46' Mazzocchi), Scaglia; Munari, Scozzarella, Scavone (78' Nunzella); Nocciolini, Calaiò, Baraye.

Aναπληρωματικοί: Zommers, Fall, Corapi, Miglietta, Giorgino, Di Cesare, Ricci, Simonetti, Messina, Edera.

Προπονητής: D'Aversa.

PORDENONE (4-3-1-2):Tomei; Semenzato, Stefani, Ingegneri, De Agostini; Suciu, Burrai, Misuraca; Cattaneo (81' Buratto); Berrettoni (66' Bulevardi), Arma (85' Padovan).

Aναπληρωματικοί: D'Arsiè, Pellegrini, Marchi, Martignago, Parodi, Zappa, Gerbaudo, Pietribiasi.

Προπονητής: Tedino.

Σκόρερ: 10' Scavone (PA), 29' aut. Frattali (PO), 42' Misuraca (PO), 89' Munari (PA), 92' Calaiò (PA).

Κίτρινες: Munari (PA), Burrai (PO), Baraye (PA).