top of page

PORDENONE - PARMA 2-4: Η απόλυτη ηδόνη

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Parma που κατάφερε να γυρίσει κυριολεκτικά ένα χαμένο αγώνα και να πάρει τους 3 πολυτιμους βαθμούς. Σούπερ σταρ της αναμέτρησης ο Manuel Nocciolini που με δικό του χατ τρικ γύρισε τον αγώνα από 2-0, σε 2-3 και ο Calaio έβαλε την σφραγίδα του κάνοντας το τελικό 2-4.

Η Pordenone στην πρωτη της ουσιαστικά επίθεση κατάφερε να κερδίσει πεναλτι έπειτα από σύγχυση στην άμυνα της Parma και να ανοίξει το σκορ με τον Arma μόλις στο 2' λεπτό. Η Parma που προβλημάτισε για άλλη μια φορά στο πρώτο ημίχρονο έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Evacuo να βρίσκει δυο φόρες το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 54' η Pordenone διπλασιασε τα τέρματα της και πάλι με σκόρερ τον Arma. Σε εκείνο το σημείο όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει άλλα οι παίκτες τις Parma είχαν άλλη γνωμη. Ο Apolloni σε εκείνο το σημείο έβγαλε τον Coly και στην θέση του πέρασε τον Melandri γυρίζοντας το σύστημα του σε 4-2-4. Στο 59' λεπτό και μετά από ισχυρή πίεση της Parma ο Melandri βρήκε αφύλακτο τον Nocciolini που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 2-1. Πριν καλά καλά καταλάβουν τι έχει γίνει η Parma έφερε το ματς στα ίσια στο 61' λεπτό με σκόρερ και πάλι τον Nocciolini. Το παιχνίδι άρχισε και πάλι να ανοίγει όπου στο 83΄η Parma κάνει την ολική ανατροπή και πάλι με τον Nocciolini που πέτυχε χατ τρικ. Ας πάρουμε την φάση από την αρχή, Ο Calaio βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο επερχόμενος Nocciolini πέτυχε το 2-3. Στο 90' λεπτό σε δυνατό σουτ παίκτη της Pordenone ο Zomers έπεσε με υπερένταση στην δεξιά του γωνιά κρατώντας το προβάδισμα της Parma.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Calaio έκανε άνω κάτω την άμυνα της Pordenone και με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 2-4.

PORDENONE - PARMA=2-4

Σκόρερ: 2' πεν., 54' Arma (Po), 59', 61', 83' Nocciolini (Pa), 94' Calaiò (Pa).

PORDENONE (4-3-3): Tomei; Semenzato, Stefani, Parodi (dal 86' Pietribiasi), De Agostini; Suciu (dal 63' Buratto), Burrai, Misuraca; Martignano (dal 63' Azzi), Arma, Berrettoni. Allenatore: Tedino.

PARMA (3-4-3): Zommers; Coly (dal 57' Melandri), Canini, Lucarelli; Nunzella, Corapi, Scavone, Garufo; Nocciolini (dall'88' Benassi), Evacuo (dall'80' Ricci), Calaiò. Allenatore: Apolloni.