top of page

PARMA-SAMBENEDETTESE 2-2 - Αυτοκτόνησε η Parma και η σεζόν τελειώνει εδώ.

Ότι έχτιζε η Πάρμα για 60 λεπτά, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, το γκρέμισε στην τελευταία φάση του αγώνα, με τους αντιπάλους να παίζουν μάλιστα και με δέκα παίκτες. Έτσι τελειώνει η σεζόν για τους Σταυροφόρους, που έμεινε και μαθηματικά εκτός του Poule Scudetto.

Ήταν μία πραγματική μαχη τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις κερκίδες, όπου ήρθαν περισσότεροι από χίλιους φιλάθλους από το San Benedetto του Tronto. Πριν το εναρκτήριο λάκτισμα στην ομάδα και το προσωπικό απονεμήθηκε το Κύπελλο για το πρωτάθλημα της Serie D του 4ου ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να κάνουν αναγνωριστηκες μπαλιές και να ειναι ιδιαίτερα προσεκτικές. Στο 16' λεπτό η Πάρμα κέρδισε κόρνερ από την αριστερή πλευρά, ο Lucarelli βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στέλνοντας την στο δοκάρι και ο επερχόμενος Guazzo την έσπρωξε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Η Πάρμα στην συνέχεια είχε πολλές ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα της και το κατάφερε στο 40' λεπτό με ένα εκπληκτικό γκολ. Η Πάρμα κέρδισε φάουλ 40 μέτρα μακριά από την εστία με εκτελεστή τον Corapi. O Corapi είδε έξω από την εστία τον τερματοφυλακα και με υπέροχο σουτ πέτυχε το 2-0. Με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψαχνουν το γκολ και αυτό ήρθε στο 69' λεπτό για τους φιλοξενουμενους. Κόρνερ από τα δεξιά πρωτη κεφαλιά από τον Sorrentino που βρίσκει τον Conson και με δυνατό σουτ μειώνει σε 2-1. Στο 78' λεπτό η Samb μένει με 10 παίκτες μετά απο αποβολή του Sabatino με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η Πάρμα θα πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς που θα την κάνουν να ελπίζει για την πρόκριση ήρθε η ψυχρολουσία της ισοφάρισης στο 94'. Ο Messina σε κράτημα του μέσα στην περιοχή ανατρέπει τον αντίπαλο παίκτη και σφυρίζετε πέναλτι. Ο Titone παίρνει λίγα μέτρα φόρα πλασάρει και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα καθώς περνάει μέσα από τα χέρια του Zommers.

PARMA (4-2-3-1): Zommers; Messina, Cacioli (75' Saporetti), Lucarelli, Ricci; Simonetti, Miglietta; Mazzocchi, Corapi, Melandri (57' Sereni); Guazzo (68' Longobardi). Προπονητής: Redolfi.

SAMBENEDETTESE (4-3-3): Pegorini; Pettinelli, Barone (85' Baldanini), Salvatori, Pezzotti; Conson, Sabatino, Palumbo (62' Fioretti); Candellori, Sorrentino (83' Doua Bi), Titone. Προπονητής: Palladini.

Σκόρερ: 15' Guazzo (P), 41' Corapi (P), 69' Conson (S), 94' rig. Titone (S). Κίτρινες: Miglietta (P), Mazzocchi (P), Titone (S). Κόκκινες: Sabatino (S), Messina (P).