top of page

SAMMAURESE-PARMA 0-2 - "Πρωταθλητές και αήττητοι, είστε το καμάρι της πόλης"

Τελείωσε με νίκη την σεζόν η Parma, νικώντας την Sammaurese με 2-0 και έτσι κλείνει το πρωτάθλημα αήττητη με 28 νίκες, 10 ισοπαλίες και καμία ήττα, μαζεύοντας συνολικά 94 βαθμούς στην βαθμολογία.

Ο Apolloni παρέταξε την ομάδα με 4-3-1-2 με τον Walter Rodriguez να είναι η έκπληξη στην μεσαία γραμμή, που πλαισιώνεται από Miglietta και Corapi, ενώ ο Lauria έπαιξε πίσω από τους Baraye και Melandri. Οι Σταυροφόροι λίγο πολύ κυριάρχησαν στον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος, ενώ δεν κινδύνεψε καθόλου. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 23' του πρώτου ημιχρόνου, με τον τερματοφυλακα Stella να βγαίνει για να προλάβει τον Melandri και από κακό διώξιμο η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Corapi, ο οποίος με σουτ από τα 40 μέτρα πέτυχε ένα γκολ αριστούργημα . Το δεύτερο γκολ που ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Lauria ο οποίος μετά από σουτ του Melandri στο δοκάρι του στρώθηκε η μπάλα και έκανε το 0-2.

Ως εκ τούτου, οι σταυροφόροι τελειώσαν τη σεζόν τους με χειροκροτήματα και με ένα πανό από τους 500 οπαδούς που βρέθηκαν στο San Mauro Pascoli που αξίζει όσο χίλιες λέξεις: "Πρωταθλητές και αήττητοι, είστε το καμάρι της πόλης"