top of page

RAVENNA-PARMA 2-4 – Η Parma πέρασε ακόμη και από την Ravenna και παραμένει αήττητη

Σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι έψαχναν να πάρουν τους βαθμούς της σωτηρίας, ενώ οι Σταυροφόροι για να διατηρήσουν το αήττητο τους. Η βαριά πτώση της βροχής το πρωί έκανε πολύ βαρύ τον αγωνιστικθηστερησεων πετυχε ό χώρο, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται για να κρατήσει την μπάλα στο παιχνίδι, λόγω των λακκούβων και που δεν τσουλούσε η μπάλα.

Η Parma ξεκίνησε καλά, έχοντας πολλούς παίκτες στο κέντρο και κάνοντας πολλές επιθέσεις. Το γκολ για την Parma ήρθε στο 11' λεπτό, όταν Musetti προσπάθησε να βρει τον Mazzocchi, με την μπάλα να σταματάει σε μια λακκούβα και ο επερχόμενος Melandri να ανοίγει το σκορ δίνοντας το πλεονέκτημα στους σταυροφόρους. Με αυτό το σκορ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η βροχή δείχνει να σταματάει, ενώ Πάρμα μπαίνει στον αγώνα για την αναζήτηση ενός δεύτερου γκολ. Η δικαίωση ήρθε στο 61' λεπτό όταν ο Mazzocchi έκλεψε την μπάλα από τον αμυντικό και με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή κεραυνοβολησε τον τερματοφυλακα κάνοντας το 0-2.

Πριν κοπάσουν καλά καλά οι πανηγυρισμοί η Parma πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Mazzocchi. Ο Miglietta μπήκε μέσα στην περιοχή δίνοντας πάσα στον αφύλακτο Mazzocchi και με πλάσε γράφει το 0-3.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι η Parma πάει για θρίαμβο η Ravenna δεν είχε πει την τελευταία της λέξη μειώνοντας σε 2-3. Αρχικά με τον Guarnieri έπειτα από εκπληκτικό σουτ στο Γ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Zommers, και στο 90΄ λεπτό με τον Ballardini έπειτα από άστοχη έξοδο του Zommers η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Ballardini κάνοντας το 2-3.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι αυτό θα ειναι το αποτέλεσμα η Parma στο δεύτερο λεπτό των καθυστερησεων πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Lauria, διατηρώντας το αήττητο ρεκόρ της και πήρε την δέκατη τέταρτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

RAVENNA (4-3-3): Iglio; Regno, Mandorlini, Antoniacci, Leonardo; Guagneli, Righini (82' Petrascu), Ballardini; Radoi (73' Ambrogetti), Innocenti, Battiloro (67' Atzori). Προπονητής: Mosconi.

PARMA (4-2-3-1): Zommers; Benassi, Cacioli, Lucarelli, Agrifogli; Corapi, Miglietta; Mazzocchi (62' Rodriguez), Melandri (72' Lauria), Ricci; Musetti (66' Guazzo). Προπονητής: Apolloni.

Σκορερ: 11' Melandri (P), 60, 61' Mazzocchi (P), 73' Guagneli (R), 91' Ballardini (R), 92' Lauria (P).

Κίτρινες: Righini (R).