top of page

LEGNAGO-PARMA 0-2 – Με γκολ των Longobardi και Mazzocchi, η Parma καθάρισε και την Legnago.

Αυτοί που περίμεναν έναν μεγάλο αγώνα θα είναι απογοητευμένοι, καθώς ο ρυθμός του ήταν αρκετά χαμηλός και με λίγες φάσεις για γκολ. Το σημαντικό όμως, ήταν να πάρει τους τρείς βαθμούς για πολλοστή φορά (23η στην σεζόν) και να συνεχίσουν τον αγώνα για την άνοδο. Η νίκη ήρθε επάξια, χάρη σε γκολ των Longobardi και Mazzocchi.

Ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά χαμηλός, με την Legnago να προσπαθεί να ανακόψει την Parma που επέστρεψε στο 4-2-3-1, αλλά ήταν συχνά αργή και προβλέψιμη, επιτρέποντας έτσι στους αντιπάλους τους να έχουν την πιο μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 15' αλλα ο Zommers είπε όχι. Σε όλο το ημίχρονο ο Baraye είναι η σκιά του εαυτού του και ο Longobardi ήταν καλά φρουρούμενος από το κεντρικό αμυντικό Δίδυμο των γηπεδούχων. Ωστόσο, ο επιθετικός των σταυροφόρών έγινε επικίνδυνος μια-δυο φορές, χωρίς να βρει τύχη. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ανοιξε χωρίς καμία αλλαγή, αλλά οι σταυροφόροι, προσπάθησαν από την αρχή να ψάξουν το γκολ και αυτό δεν άργησε να έρθει. Στο 56' λεπτό ο Miglietta έβγαλε την γλυκία σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ο Longobardi με καρφωτή κεφαλία ανοιξε το σκόρ για την Parma.

Οι γηπεδούχοι, βγήκαν μπροστά να ψάξουν την ισοφάριση και ο Apolloni ανακάτεψε την τράπουλα με τον Mazzocchi να περνά στην θέση του Sereni και ο Musetti στην θέση του κουρασμένου Longobardi. Λίγα λεπτά αργότερα ήρθε το τελικό χτύπημα απο την Parma με τον νεοεισελθόντα Mazzocchi να πλασάρει πανω απο τον τερματοφύλακα και να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ. Η Parma ήταν αποτελεσματική και πήρε την 23η νίκη στην σεζόν.

LEGNAGO SALUS (4-5-1): Cybulko; Chiarini (dal 73' Manganotti), Friggi, Bigolin; Viviani, Cifarelli (dall'86' Dal Bianco), Tessari (dal 61' Bernardes), Falchetto, Tresoldi, Martino; Broso.

PARMA (4-2-3-1): Zommers; Messina, Benassi, Lucarelli, Ricci; Corapi, Miglietta; Melandri (dall'83' Lauria), Baraye, Sereni (dal 66' Mazzocchi); Longobardi (dal 74' Musetti).

Σκόρερ: 51' Longobardi (P), 79' Mazzocchi.

Κίτρινες: Miglietta (P), Tessari (L), Corapi (P), Falchetto (L).