top of page

Πέρασε και από το Correggio η γυναικεία ομάδα της Parma Calcio 1913 με 1-2 και παραμένει αήττητη.

Με νίκη πέρασε και από το Correggio η γυναικεία ομάδα της Parma Calcio 1913 νικώντας την τοπική ομάδα με 1-2. Ωστόσο το παιχνίδι ήταν πολύ δυσκολο και είχε τον χαρακτήρα ενώς πραγματικού ντέρμπι.

Η ομάδα της Parma έμεινε πισω στο σκόρ αλλα στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του παιχνιδιού, κατάφερε να γυρίσει και να κερδίσει το παιχνίδι, παίζοντας και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής της Julienne Ngobi.

Στο 30 'του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η ισοπαλία, χάρη στο γκόλ της Federica Bandini ενώ

πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ολική ανατροπή της Parma έπειτα απο ευστοχο χτύπημα πέναλτι της Monica Vallante.

Η λήξη της αναμέτρησης έφερε στην Parma τους τρεις βαθμούς κρατώντας την στην κορυφή της Serie C μαζί με την Sammarinese.

Correggese – Parma Calcio 1913 1-2

Σκόρερ: 75' Bandini, 85' Vallante(Πεναλτι)

CORREGGESE: Righi, Bertacchi, Vecchi, Malavasi, Scollo, Galantini, Brizi, Farina, Corbelli (Cap.), Genitoni.

Προπονητής: Finardi

PARMA CALCIO 1913: Grossi, Ngobi, Fragni, Calloni, Mainardi (Cap.), Vallante, Pizzola, Arrigoni, Boselli, Bandini, Botti.

Προπονητής: Libassi